Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

3D Lazer Lipoliz

3D Lazer Lipoliz

3D Lazer Lipoliz, vaser yani ultrasoniklipoliz ile lazerlipolizin kombine edilerek uygulandığı yağ alımı için ise power yani güç yardımlı cihazların kullanıldığı bir vücut şekillendirme uygulaması olabilir.

3D lazerlipoliz uygulamasını geliştirmemin nedeni nedir?

Lazerlipoliz; vücut şekillendirme (liposculpture) uygulamaları için 2006 yılında FDA onayı almıştır. Ben de lazerlipolize 2006 yılından başladım.  Lazerlipoliz , lazer ışını kullanılarak hem doğrudan yağ hücresi zarının patlatılmasına hem de gevşek bağ dokusunun ısıtılarak cildin sıkılaştırılması prensiplerine dayanır.

3D lazer lipoliz 2006’dan sonra tüm yağ çekme vakalarımda klasik liposuction yerine kullandım. Teknik gelişmeleride takip ederek lazerlipoliz cihazlarını birkaç kez yeniledim. Şu an 3. Jenerasyon Smartlipo lazerlipoliz cihazı ve Sciton Prolipo Cellusmoth lazerlipoliz cihazlarını kullanmaktayım.

Lazerlipoliz yağ azaltmada ve cilt sıkılaştırmada etkili olsa da özellikle çok spor yapan bağ dokusu yüksek kişilerde, çok kilo almış ve sonrasında vermiş aşırı bağ dokusu bulunan gevşek derili hastalarda veya jel kıvamlı yağ dokusu olan hastalardan yağ alımındaki zorlukları gidermiyor ve bu tip hastalarda klasik liposuctionda yaşadığım zorlukları yine yaşıyordum.

Bu hastalarda yağ alımı için küçük çaplı kanüller yeterli olmuyor, yağları almak çoğu zaman ya yetersiz yada kanül çapı büyütülüp klasik liposuction gibi travmatik oluyordu.

2010 yılında lazerlipoliz uygulamasındaki yağ alımına power yani güç yardımlı cihazları ekledim.  Önce lipomatik cihazını sonra da Microaire cihazını kullanmaya başladım. Ancak hala her şey tam istediğim gibi değildi. Özellikle çok kilo almış ve sonrasında vermiş aşırı bağ dokusu bulunan gevşek derili hastalarda ve jel kıvamlı yağ dokusu olan hastalarda istediğim gibi  homojen yağ alımı yapamıyordum.

Bu arayışım içinde 2013 yılında Vaser yani ultrasonik lipoliz cihazı ile tanıştım. Bu 3. Jenerasyon bir cihaz idi ve yağları seçici etkisi arttırılmış yarattığı yan etki olan ısı ise azaltılmış idi. Vaser’in yağ alımında zorlandığım hastalarda yağ alımını hem etkili hem de travmatik olmayan kanüllerle homojen olarak yapmama olanak vermesi beni çok mutlu etti.

Bu arada aldığım yağları da ihtiyaç olan bölgelerde kullanabilmem vücut şekillendirme de ekstra avantaj sağladı. Ancak vaser’i tek başına kullandığımda cildi gevşek yada çatlak olan hastaların cildini sıkılaştırmada yetersiz kaldığını ve lazer de kullandığımda daha iyi bir cilt sıkılaştırma yapabildiğimi gördüm.

Bu nedenle vaser ve lazer tekniklerini kombine etmeye karar verdim. 2014 yılından beri yağ alarak yaptığım tüm vücut şekillendirme uygulamalarında 3D Lazerlipoliz  uygulamaktayım.

3D lazerlipoliz öncesi ön hazırlık yapılıyor mu?

Tedavi öncesi herhangi özel bir ön hazırlık yoktur. Ancak hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığı, alerjik olduğu ilaçlar ya da şeker, kalp, tansiyon gibi kronik hastalığı olup olmadığı gibi genel sağlık durumu ile ilgili cevaplar alınabilir. Ve gerekiyorsa bunlara yönelik tedbirler sağlabilir.

3D Lazerlipoliz nasıl uygulanıyor?

Uygulama yapılacak vücut alanlarının sayısına, genişliğine ve yağ miktarına bağlı olarak  lokal anestezi, sedasyon(damardan ilaç vererek sakinleştirme) anestezisi veya genel anestezi ile uygulanabilir. Küçük alan uygulamaları için genel anestezi şart değildir.

Küçük alan kaplayan tüm 3D lazerlipoliz uygulamaları sedasyon ve lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak genel anestezi ile yapılan uygulamada hasta konforu daha fazladır ve hasta faktörü ortadan kalktığı için daha etkili bir şekillendirme yapılabilir.

3D Lazerlipoliz uygulaması kaç seanstır?

3D lazerlipoliz uygulaması genelde tek seans olabilir. Ama uygulanacak alan sayısı çok  ve/veya yağ miktarı fazla ise uygun şekilde bölgelere ayrılarak birkaç seans halinde uygulama yapılabilir.

3d Lazerlipolizde ne kadar yağ alınır ? Bir sınırı var mıdır?

3D Lazerlipoliz aşırı kilolu hastalar için kilo verme yada zayıflatma uygulaması değildir. Kilolu bile olsa hastanın konturu bozan yağlarının hedef alındığı bir vücut şekillendirme uygulaması olabilir.

Tüm vücut şekillendirme uygulamalarında olduğu gibi 3D lazerlipolizde de amaç vücut şeklini bozan yağ birikimini azaltarak vücut konturunu sağlanabilir. Amaç hiçbir zaman yağ hücrelerinin tamamını yok etmek değildir. Bu nedenle alınacak yağ miktarını hastanın kontürünü bozan yağ miktarı belirler. Gerekirse bir kaç seans halinde uygulama yapılabilir.

3D Lazerlipoliz’in klasik liposuction’dan (yağ aldırma) farkı nedir?

Klasik liposuction işleminde o bölgeye miktarı tekniğe göre değişmekle birlikte sıvı verilir ve hemen sonrasında yüksek bir negatif basınçla ucunda rende gibi  delikleri olan kanüllerle(metal boru) yağlar çekilebilir.. Bu nedenle klasik liposuction daha travmatik bir uygulamadır.

Normalde cildin sıkılaşmasına bir etkisi olmayabilir, travmatik kanül kullanılmamış ise deride sıkılaşma yaratan bir etkisi olmayabilir. Sonrasında en az 1 ay korse kullanmak gerekebilir.

3D Lazerlipoliz az invaziv ve etkili bir yöntem olabilir.Uygulamanın hem yağları azaltmak hem de gevşemiş deriyi sıkılaştırma etkisi var olabilir.

Yağların emülsifiye(sıvılaşmış) olması nedeniyle delikleri sadece yağ alacak şekilde yuvarlak olarak dizayn edilmiş atravmatik ve daha ince kanüller kullanılarak homojen bir yağ alımı yapılabilir. Sonrasında uzun süre korse giyilmesi gerekmeyebilir. 10-15 günlük korse giyilmesi yeterli olabilir.

Ayrıca klasik liposuction metodlarıyla vücut şekillendirmenin zor olduğu kol içleri, çene altı, boyun, üst karın bölgesi, sırt, ayak bilekleri gibi bölgelerde dahil olmak üzere tüm vücut bölgelerine rahatlıkla uygulanabilirir.

3D Lazerlipolizde kullanılan cihazların önemi var mıdır ?

Tabii ki olabilir. Lazerlipoliz FDA onayını 2006’da aldı ve bu süreçte teknoloji en az 3 kez değişti ve yeni cihazlar geliştirildi. 2006’daki cihaz çoktan atıl duruma geldi.

Bunun yanında Çin gibi Asya ülkelerinde de aynı işi gördüğü iddia edilen daha ucuz ve kalitesi düşük cihazlar ortaya çıktı. Bu tip uygulamalara yatırım yapan ve teknolojiyi yakından takip eden klinikler bu süreçte cihazlarını birkaç kez yeniledi.

Lazerlipoliz olarak 3. Nesil Smartlipo ve Sciton Prolipo Cellusmooth  cihazlarını; ultrasonik lipoliz cihazı olarak 3. Jenerasyon Vaser Pro cihazını; Power yani güç yardımlı suction cihazları olarak da Microaire, lipomatik ve PowerX cihazını kullanmaktayım. Bu cihazların tümü benzerleri arasında üst kalitede olan cihazlardır.

Lazerlipolizde kullanılan lazer dalga boyunun ne önemi var ?

Lazerlipolizde çok çeşitli lazer dalgaboyları kullanılabilir. FDA onayı alan ilk dalgaboyu 1064 nmdir. Sonrasında diğer dalgaboyları da lazerlipoliz için FDA onayı almıştır.

2014’ten beri cilt sıkılaştırma ve selülit azaltma amaçlı 1319 nm dalgaboyunu kullanmayı tercih etmekteyim. 1319 nm dalgaboyu özellikle deri ve kas zarları arasında uzanan septa dediğimiz yapıları etkili bir biçimde kısaltmakta ve yüzeysel cilt sıkılaştırmada da diğer dalgaboylarına göre daha yüksek etki gösterebilir.

3D Lazerlipolizde uygulama yapan cerrahın önemi var mı?

Lazerlipoliz ve vaser  teknisyen uygulaması değildir. Her cerrahi de olduğu 3D lazerlipolizde de cerrahın tedavi ettiği hasta sayısı ve hasta çeşitliliğinin getirdiği tecrübe önemli olabilir. Cerrahın hangi tip hastanın hangi bölgesinden ne kadar yağ alıp ne kadar bırakacağını karar vermesi belli bir tecrübe gerektirebilir.

3D Lazerlipoliz sonrasında istediğim gibi yiyip içsem de kilo almayacak mıyım?

3D Lazerlipoliz uygulamasında alınan yağların tekrar geri gelmesi söz konusu olmayabilir. Ancak bu vücutta bırakılan yağ hücrelerinin yağ depolamayacağı anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle her yöntemden sonra olduğu gibi 3D lazerlipolizden  sonra da hastanın abur cubur yememesi ve daha sağlıklı beslenmeye yönelmesi gerekli olabilir.

Kilo almasına neden olan eski yeme alışkanlıklarını bırakmalıdır. Ancak hasta aşırı kilo almaz ise vücut şeklini koruyarak yani şekilli kilo alıp verebilir. Ancak aşırı kilo alınırsa haliyle vücut şekli bozulabilir. Böyle bir durum olursa işlemi tekrar yapmak gerekebilir.

Erkekler için de uygulanabilir mi ?

Evet. Erkekler içinde uygulanabilir.15-16 yaşından büyük herhangi bir cinsiyetteki hastaya uygulanabilir. Erkek hastalarda özellikle jinekomasti ( erkekte kadın tipi meme büyümesi) , karın ve bel yağlanmalarında tercih edilebilir.

Sonucu ne zaman görülür ?

3D Lazerlipoliz sonrası sonuçlar hemen görülebilir. Ancak ödem nedeniyle ilk ay vücut şekli daha kaba olabilir. 1. Aydan sonra ödem azaldıkça şekil belirginleşebilir. Tam sonucun görülmesi alanın genişliğine ve yağ miktarına bağlı olarak 3-6 ay sürebilir.

Bu dönemde hastalarımıza lenfatik drenajı sağlayan, ödemi azaltan ve lazerlipoliz yapılmamış alanlarda da sıkılaşma yaratan endermolojik (Mantis) ve tripolar radyofrekans (Legend) masaj uygulamaları öneriyoruz.

İşe ve sosyal hayata dönüş süreci ne kadar zaman alır?

İyileşme süreci aynı alana yapılan klasik liposuction ile karşılaştırıldığında daha kısa olabilir.Uygulamanın genişliğine, alan sayısına ve yağ miktarına göre işinden ya da sosyal hayatından ya hiç ayrı kalmaz yada 2-5 gün civarında ayrı kalabilir. Ancak bu ortalama bir süredir. Nadiren kişinin özelliklerine bağlı daha uzun da sürebilir.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp