Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Brezilya Popo Estetiği (BBL) Ameliyatı

BBL estetiği

Kısaca BBL Ameliyatı;

 • Birçok kişinin hayali olan kıvrımlı, dolgun kalçalar, Dr. Arif Eroğlu’nun Brezilya Kalça Estetiği (BBL) ameliyatıyla elde edilebilir. Bu prosedürde, hastanın kendi yağı liposuction ile alınır ve kalçaya enjekte edilir. Ameliyat sonrası nihai sonuçlar birkaç hafta içinde görülür.
 • İdeal popo şekli, kıvrımlı ve feminen hatlarla tanımlanır. 
 • BBL, Vaser ve Body-Jet Evo gibi teknolojiler kullanılarak yapılır ve yağ hücreleri düşük basınçla transfer edilir. Bu yöntemler, yağ hücrelerinin canlı kalmasını ve daha az travmatik olmasını sağlar.
 • BBL ameliyatı için uygun adaylar genel sağlık durumu iyi, yeterli yağ depolarına sahip, sigara içmeyen ve sabit kiloda olan bireylerdir. Kadınlar ve erkekler için de uygundur
 • Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar arasında sağlıklı beslenme, sigara ve alkol kısıtlaması, doktor kontrolleri ve korse kullanımı bulunur. BBL fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.
 • Dr. Arif Eroğlu’nun deneyimiyle güvenle gerçekleştirebileceğiniz bu ameliyat, hayalinizdeki kalçalara kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Tedavi mutlaka bu konuda deneyimli, profesyonel bir doktor tarafından, iyi bir klinikte gerçekleştirilmelidir. 

Tedavinin Konu Başlıkları

Kıvrımlı, dik ve dolgun bir kalça pek çok kişinin hayali. Mükemmel vücut kontürlerinden söz edildiğinde kalçanın önemi yadsınamaz. Dr. Arif Eroğlu’nun BBL ameliyatı ile  siz de kum saati görünümünü tamamlayacak brezilya poposuna sahip olabilirsiniz! 

Brezilya Kalça Estetiği (BBL) Nedir?

Brezilya Popo Kaldırma (BBL), hastanın kendi yağını kullanarak kalçaların boyutunu ve şeklini geliştiren bir kozmetik cerrahi prosedürüdür. BBL ile ilgili temel noktalar şunlardır:

 • Karın, yanlar, uyluklar veya sırt gibi bölgelerden yağ almak için liposuction kulanılır ve daha sonra şekli iyileştirmek için alınan yağlar popoya enjekte edilir. 
 • Enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından doğal olarak yeniden emilecektir, bu nedenle nihai sonuç ancak şişlik indiğinde birkaç hafta sonra görülür.

İdeal popo şekli nasıl olmalıdır?

Brezilya Poposu; Kadın vücudu incelik ve kalınlıktan ziyade kıvrımlı olmasıyla feminen görünür. Bir çay bardağı ya da kum saati gibi tanımlanan bu vücut şeklinde popo görünümü de çok önemlidir.

İdeal popo şekli tüm estetikle ilgili konularda olduğu gibi kişinin bakış açısına göre değişiklik gösteren bir durumdur yine de genel kabul görmüş kadınsı bir popo şekli vardır. Bu sağa sola taşmayan, yuvarlak hatlı, hafif arkaya doğru çıkık ve kalkık bir popo şeklidir. Bu ‘Brezilya Poposu’ (BBL-Brasilien Butt Lift) olarak tanımlanır.

Popolift Nedir?

Ameliyatsız popo dikleştirme işlemine popolift denir. Brezilya poposu olarak tanımlanan dik ve kıvrımlı popo görünümünü elde etmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Kalıcılığı 1-1.5 yıl arasında olan bu işlemin uygulama süresi yaklaşık 30-40 dakika kadardır. Vakum terapisi cihazıyla uygulanan bu işlem kalçası kıvrımsız veya sarkmış kişiler tarafından tercih edilebilir. 

Brezilya Poposu Yapılırken Hangi Teknolojiler Kullanılır?

Amaç yağ hücrelerini canlı almak ve hızlı bir şekilde transfer planlanan bölgelere yerleştirmektir. Bu amaca uygun iki teknoloji vardır:

 • Vaser (Ultrasonik Lipoliz)
 • Body-Jet Evo (Su basıncı ile Lipoliz)

Vaser ve Body-Jet Evo yönteminde yağ dokusunu parçalaması için püskürtülen sıvı ve ses dalgalarının meydana getirdiği titreşim sadece yağ hücrelerinin arasındaki bağları parçalayacak seviyededir. Bunlar yağ hücrelerine özel teknolojilerdir.

Body-Jet Evo yönteminde yağı parçalayan güç belli bir açıda yelpaze şeklinde yağ dokusu içine özel basınç ile püskürtülen sıvıdır.

Vaser yönteminde ise yağ hücrelerini canlı olarak ayırmak için özel ses dalgaları kullanılır.

Vaser ve Body-Jet Evo istenilen seviyede ve istenilen bölgede yağ hücrelerine zarar vermeden, yağ dokusunun üzüm taneleri gibi ayrışmasını sağlar.

Nasıl Yapılır?

3D Lazer Lipoliz işlemi ile bel, göbek ve sırt hattından ya da bacak içi, basen, diz ve banana fold yani bacak hattından Vaser veya Body-Jet Evo kullanılarak yağ alınır; daha kalkık, dik ve diri popo oluşturmak için gerekli olan bölgelere enjekte edilir. Böylece kişi kendi yağları ile daha şekilli, diri, dolgun, çıkıntılı ve seksi bir popo şekline kavuşur.

Vaser ve Body-Jet yönteminde deri altına oldukça düşük miktarda sıvı vermek yeterlidir. Bu da cerrahın operasyon süresi boyunca ortaya çıkan sonuç ile ilgili karar verme gücünü ve estetik operasyonun başarısını arttırır.

Bu teknolojilerde yağ hücrelerinin etrafında oldukça yoğun olarak bulunan ince damar ve sinirler zarar görmez böylece klasik yöntemlere göre, operasyon sonrası morlukların, ağrıların daha az oluşmasını sağlar.

Vaser ve Body-Jet Evo ile klasik liposuction yöntemlerinde daha sık görülebilen deride düzensiz görünüm ihtimalini azaltarak daha düzgün ve sıkı bir cilt görünümü elde edilir.

İşlem süreci;

Evre 1

Cilt altı yağ doku içine Body-Jet Evo ile yağ transferi için özel ayarlanmış düşük basınçla  sıvı ve lokal anestezik madde verilir.

Evre 2

Yağ hücreleri ses dalgaları(vaser) ve özel ayarlanmış basınçlı su yardımı (Body-Jet Evo) ile çevre dokulardan serbestleştirildi. 

Evre 3

Bir yandan yağ hücreleri serbestleşirken bir yandan da özel kanüller yardımı ile dış ortama alınır. Bu işlem bir döngü şeklinde gerçekleştiği için herhangi bir sıvı birikimi olmaz. Body-Jet Evo’nun yağ hücrelerini en az etkileyerek çekmek için ayarlanmış düşük basınçlı emme gücü sayesinde yağ hücreleri  en az travma ile çekilebilir.

Evre 4

Özel toplama kabında yıkanarak alınmış Yağ hücreleri hemen dolgu yapılacak bölgelere enjekte edilir.

Brezilya Poposu uygulamasında yüksek miktarda yağ enjeksiyonu yapılarak kalçanın daha dolgun ,yuvarlak ve diri durması amaçlanır.

Yüksek miktarda yağ enjeksiyonu yapılması nedeniyle hem alırken hem de verirken yağların yaşam oranını mümkün olduğunda yüksek tutacak teknikler kullanmak önemlidir. Brezilya poposu uygulamasında yüksek miktarda yağ enjeksiyonu yapılarak kalçanın daha dolgun, yuvarlak ve diri durması amaçlanır. Yüksek miktarda yağ enjeksiyonu yapılması nedeniyle hem alırken hem de verirken yağların yaşam oranını mümkün olduğunca yüksek tutacak teknikler kullanılır.

Vaser ve Body-Jey Evo yönteminde elde edilen yağ, düşük basınçla alındığı ve sürekli yıkandığı için nekrotize atıklar ve ölü hücreler içermez. Sonuçta verilen yağın büyük bir kısmı, verildiği alanda yaşamaya devam eder.  Vaser ve Body-Jet Evo yönteminde operasyon sonrası kalan sıvı miktarı yok denecek kadar az olduğu için ortaya çıkacak sonucun hemen operasyon sonrasında görülmesi mümkün olur. 

Vaser ve Body-Jet Evo yönteminde elde edilen yağ, düşük basınçla alındığı ve sürekli yıkandığı için nekrotize atıklar ve ölü hücreler içermez. Sonuçta verilen yağın büyük kısmı verildiği alanda yaşamaya devam eder. 

Vaser ve Body-Jet Evo yönteminde operasyon sonrası kalan sıvı miktarı yok denecek kadar az olduğu için ortaya çıkacak sonucun hemen operasyon sonrasında görülmesi mümkün olur.

Brezilya poposu kullanılan yöntem seçimi neden önemlidir?

Vaser ve Body-Jet Evo ile;

 • Alınan yağ hücreleri yapısal olarak bozulmadığı ve transfer çok hızlı yapıldığı için canlılıklarını korur ve bu dolgu yüksek oranda erimeden kalabilir.
 • Mekanik travmatik işlemlerden ziyade lazer, ultrason, radyofrekans gibi ileri teknoloji kullanıldığı için bölgedeki damar ve sinir yapılarının zedelenme olasılığı son derece düşüktür.
 • Kullanılan yağ hücreleri hastanın kendine ait olduğu için dolgu uygulaması esnasında herhangi bir doku uyuşmazlığı olmaz.
 • Yağ hücreleri transfer edildiği alana hemen uyum sağlar.
 • Yağ enjeksiyonu yapılır yapılmaz popo şekli ortaya çıkar, ortalama 2 ay içerisinde nihai sonuç görünür.
 • Uygulama sonrası cilt, yağ enjeksiyonundan dolayı parlaklaşır ve lazerin etkisi ile sıkılaşır.

Kimler BBL Estetik Ameliyatı Olabilir?

BBL genel manada reşit olan her birey için uygundur. Ancak gelin, sizi ideal aday yapan kriterlere göz atalım: 

 • Genel Sağlık: Genel sağlık durumunuzun iyi olması ve anestezi ve cerrahi prosedürü tolere edebilmeniz gerekir. 
 • Yeterli Yağ Depoları : Karın, kalça veya uyluk gibi bölgelerde toplanıp kalçalara transfer edilebilecek yeterli fazla yağa sahip olmalısınız. Zayıf hastalarda istenilen sonuçları elde etmek için yeterli yağ olmayabilir.
 • Gerçekçi Beklentiler : BBL prosedürü için gerçekçi hedeflere sahip olmalı ve transfer edilen yağın bir kısmının zamanla yeniden emilebileceğini anlamalısınız. 
 • Sigara İçmeyenler : Sigara içmek sonuçları ve iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. 
 • Sabit Kilo: İşlemden sonra kiloda meydana gelen önemli dalgalanmalar sonuçları değiştirebilir, bu nedenle sabit ve sağlıklı bir kiloda olmalısınız

Kadın Popo Estetiği

Kadın popo estetiği, muazzam kıvrımlar oluşturmanın en kalıcı ve etkili yöntemidir. Kadınlar için ideal vücut tipi yüzyıllardır kum saati biçiminde bir vücuttur. Bu vücut tipinin en büyük tamamlayıcısı kıvrımlı, dik ve yuvarlak kalçadır. Bu kalça, kimi kadının doğuştan sahip olduğu bir özellik olsa da, bu genellikle azınlık bir gruptur. Doğal olarak, kalça kıvrımlarını daha ideal bir hale getirmek isteyen kadınlar farklı alternatiflere yönelmektedir. 

Erkek Popo Estetiği

Birçok kişi, BBL’lerin yalnızca kadınlara yönelik olduğunu düşünür ancak durum bu değildir.  Bu Aslında erkek BBL ameliyatı oldukça yaygındır ve kalça bölgesini geliştirmek isteyen erkekler için popüler bir seçimdir. Egzersiz ve diyetle istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, erkek popo estetiği sizin için uygun ameliyat olabilir. 

Brezilya Popo Estetiğinde Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

Brezilya popo estetiği (BBL) için birkaç farklı yöntem kullanılabilir: 

 • Yağ Enjeksiyonu: Bu yöntemde, hastanın vücudunun çeşitli bölgelerinden (örneğin, karın, kalça, uyluk) yağ alınır. Ardından, bu yağlar arıtılır ve kalçalara enjekte edilir. Bu sayede kalçalar daha dolgun ve düzgün bir görünüme kavuşur.
 • Silikon Protez Uygulaması: Eğer kendi yağınızı kullanmak istemiyorsanız, silikon veya kauçuk benzeri maddeler kullanılabilir. Bu yöntemle kalçalar daha dolgun ve yüksek bir görünüme sahip olur.
 • Dermal Flep Yöntemi: Bu yöntemde, kalçaların üst kısmındaki deri ve yağ alınarak kalçaların çevresine transfer edilir. Bu sayede kalçalar daha yüksek ve dolgun bir görünüm kazanır.
 • Eksizyon (Çıkarma) Yöntemi: Gerektiğinde, kalçadaki fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır. Bu yöntem, kalçaları daha sıkı ve düzenli bir görünüme kavuşturulur.

Brezilya poposu, liposuction ile yapılabilir mi?

Klasik liposuction yönteminde yağ dokusunun alım işlemini kolaylaştırmak için cilt altına operasyonun başlangıcında oldukça yüksek miktarda sıvı enjekte edilir (Tümescent teknik).

Operasyonu gerçekleştiren cerrah yağ hücrelerinin çevre dokulardan ayırıp çekmek için, çeşitli çaplarda liposuction kanülleri ile kendi fiziksel gücünü kullanarak yağ dokusunu parçalama işlemi yapar ki bu uygulama yağ hücrelerinin yaşayabilirliğini azaltmaktadır. Ayrıca klasik liposuctionda yağ dokusu genelde yüksek basınçlı vakum cihazları ile çekilir.

Bu yüksek basınç da yağ hücrelerinin yaşayabilirliğini azaltmaktadır. Bu nedenlerden dolayı klasik liposuction ile yapılan yüksek hacimli yağ transferlerinin başarı oranı da düşmektedir.

Diğer Kalça Kaldırma Ameliyatları Nelerdir?

Popo estetiği ameliyatları yöntemleri ve sonuçlarına göre farklılık gösterir: 

 • Popo Implantları
 • Yağ Transferi
 • Thermage
 • Dermal Dolgular

Seçilecek yöntem, bir profesyonelle görüştükten sonra kararlaştırılır. Kliniğimizde yapacağınız detaylı muayenede Dr. Arif Eroğlu beklentilerinizi dinleyecek ve size nelerin mümkün olduğunu detaylı biçimde anlatacaktır. 

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ameliyat öncesi dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır: 

Sağlıklı bir Diyet Uygulamak: Genel sağlığınız, hem ameliyat sırası hem ameliyat sonrası için oldukça belirleyicidir. 

Sigara ve Alkol Kullanımı Kısıtlamak: Sigara ve alkol, sağlığınız için ciddi zararlara sahiptir. Dolayısıyla, ameliyattan birkaç hafta önce sigara ve alkol kullanımını kısıtlamak gereklidir. 

Kan Sulandırıcı İlaçların Kısıtlanması: Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar, ameliyat esnasında problem yaratır ve komplikasyonlara sebep olabilir. 

Detaylı Muayene: Düzenli doktor kontrolleri, ameliyat öncesi süreç için kritik öneme sahiptir. Bu görüşmeler sonrasında doktorunuz sizdene ekstra testler isteyebilir. 

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası süreç, özenle izlenmesi gereken hassas bir süreçtir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır: 

 1. Doktorunuzun direktiflerine uyun: Ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri doktorunuz sizinle detaylı bir şekilde paylaşacaktır. Bu önerilere harfiyen uymak, iyileşme sürecini hızlandırır ve optimal sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. 
 2. Korse kullanın: Ameliyat sonrası ödemi azaltmak ve formun korunması için korse önerilebilir. Bu tarz koruyucu malzemeleri kullamak en iyi sonuçlar için gereklidir. 
 3. Ağrı kesici ilaçlar: Ameliyattan sonra yaşayabileceğiniz ağrı durumları için doktorunuz ağrı kesici tavsiyesinde bulunabilir. Bu ilaçları belirtilen şekilde kullanmanız önemlidir. 
 4. Aktiveteleri kısıtlamak: Ameliyat sonrası süreçte, en azından belirli bir süre aktivetelerinizi kısıtlamak hem sonuçlarınızı korumak hem de iyileşme sürecinizi hızlandırmak çin gereklidir. 

Brezilya Poposu (BBL) Fiyatları

BBL fiyatları klinik tercihi, lokasyon, şehir ve ek servisler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Dolayısıyla kişiye özel fiyat almak her zaman en doğru karar olacaktır. Kliniğimizi arayarak hem işlemler hakkında detayları hem de fiyat bilgisini hızla alabilirsiniz. 

Dr. Arif Eroğlu ile BBL Yaptır!

Dr. Arif Eroğlu, profesyonel bir plastik cerrahi doktorudur. Sektördeki deneyimi ve becerisiyle harikalar yaratmaya devam eden Eroğlu, Nişantaşı’nda bulunan kliniğinde sağlık, teknoloji ve konforu bir arada sunuyor. Eroğlu ve ekibini tercih ettiğinizde, tedavi sürecinin her aşamasında rehberiniz olacağız. Kliniğimizi arayarak bilgi alabilir veya dilerseniz randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz! 

BBL hkk. Sıkça Sorulanlar

Brezilya poposu sporla olur mu? 

Düzenli ve doğru bir şekilde yapılan egzersizlerle, özellikle kalça kaslarını hedefleyen dolgun ve şekilli kalçalar elde edilebilir. Ancak bu noktada devreye genetik gibi faktörler de gireceği için, sonuçlar BBL işleminin sonuçları kadar belirgin olmayacaktır. 

BBL ne kadar kalıcı? 

Brezilya Popo Kaldırma (BBL) ameliyatının kalıcılığı, kişinin yaşam tarzına ve vücudunun yağı nasıl metabolize ettiğine bağlıdır. Genelde, transfer edilen yağ hücrelerinin yaklaşık %60-80’i kalıcı olur. Kilo değişimleri ve yaşlanma süreci sonuçları etkileyebilir.

BBL sonrası iz kalır mı? 

BBL ameliyatı çok küçük kesilerle yapılır ve bu kesiler minimal izler bırakır. İyileşme süreci boyunca uygun bakım ve doktorun önerdiği direktifler sıkı sıkıya uygulandığı takdirde bu izler zamanla küçülür ve solar, görünmeyecek hale gelir. 

BBL ameliyatı riskli mi? 

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, BBL ameliyatının da bazı riskleri vardır. Enfeksiyon, kanama, yağ embolisi gibi riskler söz konusudur. Bu yüzden, ameliyatınızı Dr. Arif Eroğlu gibi deneyimli bir doktorla gerçekleştirmeniz çok önemlidir. 

BBL kaç günde iyileşir? 

BBL ameliyatının tam iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Genelde, hastalar ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca belirgin bir iyileşme süreci yaşar. Tam iyileşme ve nihai sonuçların görünmesi ise 3-6 ayı bulabilir.

BBL acıtır mı?

BBL ameliyatı sonrası ağrı ve rahatsızlık yaşanması normaldir. Ameliyat sonrası dönemde ağrı kesici ilaçlarla bu rahatsızlıklar kontrol altına alınabilir. İlk birkaç hafta boyunca oturma ve yatma pozisyonlarına dikkat edilmesi önerilir.

BBL ameliyatı kaç saat sürüyor?

BBL ameliyatı genellikle 2-4 saat aralığındadır. Ameliyat süresi, uygulanacak işlemlerin kapsamına ve hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir.

Op. Dr. Arif Eroğlu
Op. Dr. Arif Eroğlu

Cerrah Arif Eroğlu 1971 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Estetik ve Plastik Cerrahi cerrahı unvanını aldı. 2003 yılından bu yana özellikle lazer lipoliz ile vücut şekillendirme konusunda yeni teknikler geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

MD, Arif Eroğlu (RealSelf)
Op. Dr. Arif Eroğlu
Op. Dr. Arif Eroğlu

Cerrah Arif Eroğlu 1971 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Estetik ve Plastik Cerrahi cerrahı unvanını aldı. 2003 yılından bu yana özellikle lazer lipoliz ile vücut şekillendirme konusunda yeni teknikler geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

MD, Arif Eroğlu (RealSelf)
Tedavi İçeriğini Paylaş

Size Ulaşalım

BBL: İşlem Özeti

Popo Estetiği (BBL)Buttock Lift olarak da bilinir ve plastik cerrahi alanında kullanılan bir güzellik yöntemidir. Bu işlem, poponuzun daha yüksek, dolgun ve simetrik görünmesini sağlamak amacıyla yapılır. Popo estetiği, popo bölgesindeki şekil, boyut veya sarkma gibi estetik sorunları düzeltmek için uygulanır. Brazilian Butt Lift (BBL) olarak da adlandırılan bu yöntem, poponun daha dolgun ve şekilli görünmesini hedefler. BBL ameliyatında, vücudun çeşitli bölgelerinden alınan yağ dokusu popoya enjekte edilir, böylece poponun görünümü daha dolgun hale gelir.

Operasyon Sayısı

1

Operasyon Süresi

2 - 4 Saat

Anestezi

Genel

Hassasiyet Süreci

1 - 2 Hafta

İşe Dönme Süresi

2 - 3 Hafta

Tam İyileşme

6 - 8 Hafta

Sonuçların Kalıcığı

Kalıcı

Hastanede Kalma

1 Gün

Önemli Uyarı: Kısa bir özet olacak şekilde tamamen bilgilendirme amaçlı bir alandır. Kişiye özel veriler konsültasyon sonrası doktorumuz tarafından size söylenecektir.

Op. Dr. Arif Eroğlu