Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Botoks​

Btoks nedir?

Btoks bir proteindir ve clostnidium botulinum adlı bakteriden üretilen bir ekzotoksindir.

Btoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan kolay ve güvenilir bir yöntem olabilir.

Btoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kaz ayağı  denilen ince çizgileri hafifletmekte altın standart olabilir.

Nasıl etki eder ?

Btoks sinir ve kas arasındaki iletiyi durdurabilir, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engelleyebilir.

Bundan dolayı kas geçici olarak kasılmayı bırakabilir ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifleyebilir.

Yapılan bölgede şişlik olur mu?

Btoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmayabilir.

Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin ve dinlenmiş görünebilir.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?

Btoks uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra etkisini göstermeye başlayabilir,  nihai etkisinin ortaya çıkması ise 15 günü bulabilir. Bu sürenin kişiden kişiye uygulanan doza göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama sonrası 15 gün hamam, sauna, SPA gibi çok yüksek buhar içeren ortamlardan kaçınılmalıdır. Btoks yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. Öne eğilmenin, spor yapmanın ve yüz üstü yatmanın sakıncası olmayabilir.

Aşırı terlemede nerelere uygulanır?

Btoks ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltabilir. Koltuk altları, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek ve ter kokusunu gidermek amacıyla uygulanabilir.

Estetik dışında btoksen sık hangi amaçla kullanılır?

Migren, baş ağrısı ve  diş sıkma probleminde son derece başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Etkisi ne kadar sürer?

Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılık gösterse de btoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam edebilir. Btoksun etkisi geçince işlem gören bölgedeki mimikler ve çizgiler eskiye oranla daha hafiflemiş olabilir. Aynı bölgeye düzenli olarak beş altı seans btoks yapıldığında etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı ?

Yaş ister 18 ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikayetçi olan herkes btoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Btoks uygulamasına çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten sonra başlandığında tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekebilir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç başarılı olabilir.

Boyun btoksu (nefertiti)

Boyunda çene altından başlayıp tüm boyun boyunca aşağıya uzanan platismal bantlara yapılan btoks uygulamasına ‘boyun btoksu’ diyoruz. Genetik ve çevresel faktörler nedeniyle boyun bölgesinde platysmal (dikey) bantlar oluşur. Boyun daha kısa ve sarkık görünür (hindi boynu). Bu bantlar kişide sinirli bir görünüm oluşturur. Boyun bölgesine btoks uygulaması ile platysmal bantları kısaltan kasların aktivitesi azaltılabilir. Bu sayede boyun zarif, uzun, gergin ve genç görünebilir (kuğu boynu).

Çene btoksu

Diş sıkma (bruksizm) rahatsızlığında gece ve gündüz diş sıkma sonucunda hem estetik hem de diş ve çene eklemine ait sıkıntılar oluşur. Bruksizm problemi olan kişilerde diş ve diş köklerine hatta çene eklemine yoğun bir kuvvet uygulanır. Bu da çene eklemi, şakaklar, boyun ve baş bölgesinde ağrılar yapar.

Aşırı diş sıkmaya bağlı olarak dişlerdeki mine tabakası aşınır, kalıcı bir defekt oluşur. Çene eklemi geri dönüşümsüz olarak bozulur. Estetik olarak bu kişilerde çiğneme kası (masseter) aşırı genişlemesine (masseter hipertrofisi) bağlı ‘küre yüz’ denilen görünüm oluşur.

Masseter btoks yaptıran kişilerde özellikle yüzdeki yuvarlak ve çenedeki köşeli görünüm düzelebilir; yüz daha ince uzun görünebilir, çene ovali belirginleşebilir. Bu hastalar btoks uygulamasından sonra çiğneme kasının kuvvetindeki azalmayı ve çene görüntüsündeki düzelmeyi hemen görebilirler.

Burun ucu bxtoksu

Burnumuzun uç kısmını, kıkırdak septumun alt kısımlarına tutunarak aşağıya çeken bir kas gurubu vardır (M. depressor nasi). Bu kas gurubu dudak bağlantısı ile konuşma ve gülme sırasında burnumuzu aşağıya çekerek devamlı hareket eden bir ucu oluşturur. Burun ucu btoksu enjeksiyonu ile burun ucu konuşurken, yemek yerken ve gülerken istemsiz şekilde hareket edip devamlı oynamaz.

Btoks ile M.depressor nasi kasın gevşetilmesiyle burun ucu 1-2mm kadar yukarıya kalkar ve dudak hareketlerinden minimal etkilenir hale gelebilir. Aynı zamanda burun projeksiyonunu (burun kalkıklığı) arttırabilir.

Gülerken diş eti görünen, diş etlerinde problem olan ya da diş teli kullanan kişiler diş etlerinin görünmesinden dolayı sosyal çekince yaşarlar. Burun ucu btoksu ile M.depressor nasi kası gevşetilince diş eti görünmeyebilir.

Dudak köşesi btoksu

Dudaklar yüzün en önemli estetik bileşenlerinden biri olabilir. Dudak kenarının aşağıya doğru olması yüze üzgün, yorgun ve kaygılı bir ifade verir. Bazı insanlar dudağı aşağıya doğru çeken kasları bilmeden çok fazla kullanırlar.

Dudak hattını normal düz haline çevirmek yüz ifadesinde çok olumlu estetik bir düzelme sağlayabilir. Bu durumda yüzde oluşan üzgün görünümü gidermede btoks enjeksiyonlarından yararlanılabilir.

Baby btoks

Baby btoks cilt kırışıklıkları tedavisinde kullanılan ve mimik hareketlerini kısıtlamadan yüzün doğal ifadesini koruyan yeni bir btoks tekniğidir. Ciltteki çizgi ve kırışıklıkları yok etmesine rağmen yüz kaslarının hareket yeteneğini kısıtlamaması tercih edilme sebepleri arasındadır.

Kliniğimizde Aqua Roller sistemi ile uygulanmaktadır. Aqua Roller, mimiklerini kaybetmek istemeyen, enjeksiyonu tercih etmeyen kişiler için çok uygun olabilir. Flash parlama etkisi hemen göründüğü için özellikle özel günler öncesi tercih edilebilir.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp