Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Burun Estetiği

beautiful woman pampering neck white background profile portrait 1 1

Opr. Dr. Arif Eroğlu ile burun estetiği hakkında konuştuk.

Opr. Dr. Arif Eroğlu: ‘İnsan kendisine dair birçok olguyu seçemiyor. Kimi zaman beklediklerinden çok daha farklı durumlarda karşılaşabiliyor. Kimi zamanda bazen yaşanan bir sağlık sorunundan dolayı, bazen kendi görünümünü beğenmediği için, beğenmediği vücut bölümlerinde estetik uygulamalara başvurabilir.’ dedi.

Dünya ölçeğinde en çok estetik yapılan alan burundur. Zira burun kişinin görünümünü en çok belirleyen faktörlerden bir tanesidir. Bu durumda da rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiği yaptırmak için insanlar ilgili uzmanlara başvuruyorlar.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği kimler için uygundur sorusuna verilebilecek çok değişik yanıtlar var. Bunlardan ilki sağlık sorunu nedeniyle yapılan burun estetikleri. Kişinin burnunda et olması, farklı nedenlerden dolayı nefes alma sorunu yaşaması, doğuştan burunun eğri olması rinoplasti kavramını gündeme getiriyor.

Burunun estetiği yaptırılmasının bir diğer nedeni ise kişinin kendi görüntüsünü beğenmemesi ve daha güzel bir buruna sahip olma isteği. Burun deliğinin olması gerekenden büyük olması ya da simetri problemleri de rinoplastiyi ister istemez gerekli kılabiliyor.

Tüm bunların yanında kişilerin yaşadığı trafik kazası vb. durumlardan dolayı da burun estetiği başvurulması durumu söz konusu oluyor. Bu tamamen koşullar ve kişinin gereksinimleri ile alakalı olan bir durum. Bazen tüm durumlar bir arada oluyor ve doğal olarak burun estetiğinin yapılması şart oluyor.

Burun estetiğinin yapılması için bir yaş sınırı bulunmuyor. Gerekli olması ve bireyin sağlığını etkilemesi durumunda altı yaşında bile bu uygulamaya başvurulabiliyor.

Burun estetiği nasıl yapılır, ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Açık rinopilasti; Burun delikleri arasının alt kısımdan küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirilmektedir. Bu kısmın açılması cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlanmaktadır. Genelde kıkırdak ve kemikte uygulanan işlemler kapalı teknikle ile aynıdır. İleri düzeyde deformitesi olan veya sekonder cerrahi dediğimiz geçirilmiş estetik operasyon hikayesi olan hastalarda açık rinoplasti tekniği tercih edilebilmektedir. Bununla birlikte kapalı rinoplasti tekniğine göre burun ucu ödemi ve oluşacak morlukların iyileşme süresi daha uzun olabilmektedir.
  • Kapalı rinoplasti;Kapalı burun estetiğinde kesiler burun deliklerinin içindedir. Kapalı teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda cerrahi anlamda görüş açısı daha az olmakla birlikte dışarıdan görülen bir dikiş izi olmaz.

Uygulama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknolojinin geldiği nokta itibarıyla burun estetiği yaptırmak son derece kolay. Ama öncelikle mutlaka bu alanda kendini kanıtlamış plastik cerrahlar ile çalışılması gerektiği unutulmamalı.

Opr. Dr. Arif Eroğlu; ‘Bu uygulamaya başvuranlarda kadınlar ve erkekler için yapılan burun estetiklerinde estetik olarak farklılıklar vardır ki bu operasyona başvuracak kişilerin mutlaka kendi alanında uzman olup, olmadığını öğrenmek gerekir.’ dedi. Yapılan operasyon burunun durumuna göre açık ya da kapalı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu tamamen buruna bağlı olarak belirlenir. Estetik yaptıracak kişiye de bildirilerek onayı alınır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Opr. Dr. Arif Eroğlu: ‘Burun estetiği ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında; travmalara dikkat etmek, eğilerek ayakkabı bağcıklarını bağlamak gibi baş bölgesinde kan basıncını artırabilecek durumlar ve aktivitelerden uzak durmak gerekir.’ diye belirtti.

  • Ameliyat sonrası burnunuzu travmalardan korumak ve şişlikleri azaltmak için yatarken yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmek önerilir.
  • Kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Burun estetiği ameliyatı sonrasında bir süre spor yapılmamalıdır. 10 gün normal aktivitelerden, 3 hafta ise ağır sporlardan uzak durulmalıdır.
  • Ameliyattan sonrası burnunuzu koruyan alçı ya da atellerin ıslanmamasına özen gösterilmelidir. Burun estetiği sonrası bir süre banyoda baş kısmının yıkanmaması önerilir.
  • Travmalardan uzak durulmalıdır.
  • Doktorun tavsiye edeceği süre kadar burun estetiği ameliyatı sonrası gözlük kullanılmamalıdır.
  • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
  • Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması, burun tabanında hassasiyete neden olabilir.

Size Ulaşalım

Op. Dr. Arif Eroğlu