Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Çene Estetiği

beautiful young girl touching her face youth skin care concept

Çene Estetiği; Çene burun gibi orta hatta olduğu için yüzün yapılarının birbirleri ile uyumlu görünmesinde çok önemlidir. Küçük bir çene yüzü olduğundan büyük ya da uzun gösterebileceği gibi tam tersi büyük bir çene yüzün diğer yapılarını küçük ya da kısa gösterebilir.

Eğri duran bir çene tüm yüzün eğri gibi durmasına neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda çene için ideal bir büyüklük-oran tarif edilmiştir.

Çene Estetiği Nedir?

Yüz hatlarının birbiri ile uyumlu olmasında çene önemli bir faktördür. Olması gerektiğinden çok daha küçük ve içerde olan bir çene yüzünüzü olduğundan çok daha büyük veya burnunuzu çok daha ön plana koyabilir. Bu sayede burun ameliyatı ile küçültseniz bile burnunuz yine büyük görünecektir. Olması gerektiğinden çok daha küçük ve içeride olan bir çene yüzünüz var ise çene estetiği işlemi yaptırabilirsiniz.

Çene de burun gibi tam da yüzün orta hattında yer almaktadır. Bu yüzden çene büyükse yüz olduğundan çok daha büyük çene eğri ise tüm yüzün de eğri görünmesini sağlayacaktır. Çene ameliyatları çene de doğuştan gelen sorunları da çözmek için yapılmaktadır.

Bununla birlikte yüz bütünlüğünü sağlayıp estetik bir görüntü sağlamak için yapılmaktadır.  Bu ameliyat Genel anestezi uygulanarak duruma göre 1.5 – 3 saat arasında yapılabilmektedir. Hasta ameliyat olmadan ona ve ihtiyacına göre çene implantı hazırlanır ve bu implant çene altından veya ağız içinden yapılacak küçük bir kesi ile yerine yerleştirilir.

Çene Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Bu ameliyatlar iki şekilde yapılmaktadır ya ağız içinden yapılacak bir kesi ile yada çene altından yani boyundan yapılacak olan bir kesi ile yapılmaktadır. Bu iki yönteminde dezavantajı ve avantajı vardır. Ağız içinden yapılan kesiler de hiçbir iz kalmamaktadır.

Genelde doktorların tercihi de bu yöndedir. Yalnız alt dudakta ve damakta hissizlik oluşabilmektedir. Boyundan yapılan kesiler de ise hastanın cilt tipine göre hafif izler kalabilmektedir. Bu izler zamanla geçecektir.

Opr. Dr. Arif Eroğlu çene ameliyatı sonrası dikkat edinilmesi gerekilenleri anlattı.

“Çene ameliyatı sonrası çene etrafında yaklaşık bir hafta boyunca şişlik ağrı ve gerginlik oluşabilir. Doktorunuzun yazdığı ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Bu tür ameliyatlarda ağız hijyeni ameliyat öncesinde de sonrasında da çok önemlidir. Enfeksiyon riskinin azaltır.

Alt dudaklarda hafif hissizlik oluşabilir. Yemek yerken ilk hafta çeneyi yormamak için yumuşak yiyecekler ve çorba tercih edilmelidir. Isırmakta zorlanacağınız yiyecekler tüketilmemelidir. Bununla birlikte darbe almaktan sakınılmalıdır.

Zaten ameliyat sonrası hassaslaşan çene kemikleri daha çok zarar görebilir bu yüzden darbelerden uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası doktor kontrollerine de düzenli olarak gidilmeli aksatılmamalıdır.”

Çene Estetiği Fiyatları 2022

Çene Estetiği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim

Op. Dr. Arif Eroğlu