Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Dolgu​

Dolgu nedir?

Dolgu; Estetik amaçla yapılan dolgu uygulamaları, ciltteki ince ve derin kırışıklıkların giderilmesi, ciltteki hacim kaybının ortadan kaldırılması amacıyla cilt altına uygulanan özel enjeksiyon tedavileridir.

Üç tip dolgu uygulaması vardır:

  • Hyaluronik Asit içerikli geçici dolgular
  • Uzun ve antiaging etkili Hidroksiapatit dolgular
  • Kendi yağımızdan yapılan dolgular

Hyaluronik Asit dolgu nem tutma özelliğinden dolayı ince dudakların kalınlaştırılması ve dudak üzerindeki çizgilerin açılması için uygun olabilir.

Hidroksiapatit dolgular en sık burun kenarlarındaki çökmelere, ağız kenarındaki sarkmalara uygulanır. Kemik tozu içerikli olup organik okyanus mercanlarından elde edilen Hidroksapatit dolguların aynı zamanda kemik tamir etme özelliği olduğu için elmacık kemiği dolgunlaştırmada ve zamanla hacmini kaybetmiş yaşlı görünen ellerin daha genç görünmesinde de kullanılabilir.

Yanlış kullanılan mimikler zamanla kaş arası ve alındaki derin çizgilerin oluşmasına neden olabilir. Bu çizgilerin giderilmesinde de dolgular etkili olabilir.

Şakakların doldurularak kaş, göz mesafesinin ve göz çevresindeki kaz ayağı çizgilerinin  açılmasında  göz altı çukurlarının doldurulmasında deformasyonun derinliği ve cildin tipine göre uygun olan dolgular kullanılır.

Dolgu uygulamaları için lokal anestezik kremler yeterli olabilir. Dolgu uygulamaları kısa süren ve ağrılı olmayabilen bir işlemdir.

Dudak dolgusu

Dudak dolgusu; ince dudakları olup daha hacimli ve biçimli dudaklara sahip olmak isteyenlere, yaşa bağlı dudak incelmesi ve dudaklarda içe dönme yaşayanlara uygulanan feminen görüntüyü koruyan estetik bir enjeksiyon işlemidir.

Hyaluronik Asit bağ dokusunda bulunan, cilt hücrelerinin suyu tutmasını sağlayan, cilde hacim kazandıran bir yapı maddesidir. Bu nedenle Hyarulonik asit enjeksiyonundan sonra dudaklar daha nemli ve parlak görünebilir. Hyaluronik asit, cilt altına yapılan bir nemlendirici gibidir ve dudaklarda ince çizgilerin oluşmasını engelleyebilir.

Uygulamaya başlamadan 30-40 dakika önce dudağa anestezik krem uygulanarak işlem sırasında acı hissedilmemesi sağlanır. Sonuç işlemden hemen sonra görülebilir. 3-5 günlük ödemli bir süreçten sonra sonuç netleşebilir.

Elmacık kemiği dolgusu

Genetik, aşırı kilo kaybı ve yaşlanmaya bağlı olarak elmacık kemiği bölgesinin çökmesi yüzümüzü olduğundan yorgun, üzgün ve sağlıksız gösterebilir. Elmacık kemiğine uygulanan dolgu sayesinde dolgunluk yaratmanın yanı sıra yüzde lifting etkisi ile toparlama sağlanabilir.

Hatlar belirginleşerek yüzde daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilir. Elmacık kemiği dolgusu, kişiye doğal bir güzellik katarak profilini önemli ölçüde değiştiren bir uygulamadır.

Göz altı ışık dolgusu

Göz altı bölgesinde çukurlaşma ve morluk olarak kendini gösteren bu yapısal sorun genetik kaynaklı olmanın yanı sıra, beslenme, alkol ve sigara kullanımı, yetersiz uyku sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Göz çevresini ve göz etrafını hedef alan bu çöküntüler bölgenin daha koyu ve daha morumsu görünmesine neden olarak kişinin yorgun, yaşlı ve üzgün bir ifade kazanmasına sebep olabilir.

Göz çevresine aydınlık ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilir.

Göz çevresini gençleştirebilir.

Göz altı koyulukları, çizgileri ve halkaları giderebilir.

Göz altı çukurları dolarak göz çevresine parlaklık verebilir.

Kalıcılığı 12-14 ay sürmektedir.

Çene dolgusu

Çenelerde en sık olarak görülen bozukluklar, hacimsel eksiklikler, çenenin yüzden büyük olması, çene çizgisinin belirsiz görünümü, asimetrik çene yapısı ve çene altında meydana gelen sarkmalar şeklindedir.

Yüze daha canlı bir görünüm katmak için uygulanan çene dolgusu uygulamaları, çene üzerinde bulunan bütün şikâyetleri gidermeye yardımcıdır.  Böylelikle çene kemiğinin daha belirgin bir şekilde görülmesi sağlanır.

Nazolabial dolgu

Burun kanatlarının yanından başlayıp ağız köşelerine kadar uzanan oluğa nazolabial çizgi denir. Yaş ilerlemesi ile birlikte daha belirgin bir hal kazanabilir. Bu çizgiler belirginleşince yüzde yorgun, mutsuz ve yaşlı bir görünüm oluşabilir.

Nazolabial dolgu cilt ihtiyacına göre Hyalüronik Asit ve Hidroksiapatit olmak üzere iki farklı tip dolgu maddesi kullanılır.

Hyalüronik Asit su tutma ve nem kapasitesini arttırma özelliğine sahip olabilir . Süresi 12-14 ay olabilir.

Hidroksiapatit ise kemikleri tamir etme, yeni elastin kolajen üretme özelliğine sahiptir. Yapıldığı bölgede 3-4 yıllık bir periyodda Hidroksiapatit kaybolurken geride 8-10 yıl sürecek yeni elastin- kolajen liflerden oluşmuş genç bir doku bırakabilir. Bu yüzden çok uzun sürelidir ve antiaging etkili olabilir.

Burun Dolgusu İle Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyat olmak istemeyen hastalar burun dolgusu ile burun yüzeyindeki ‘hump’ denilen yükseltiyi ve burun ucu düşüklüğünü kısmen giderebilirler. Diğer anlamı ile bir tür şekillendirme işlemi olan dolgu uygulamasındaki sorunlu bölgeler tespit edilerek bu bölgelere dengeli şekilde dolgu takviyesi uygulanır. Böylelikle dışarıdan bakıldığında daha düz bir görünüm elde edilir.

El dolgusu

Eller üzerindeki cilt dokusu yaş ilerledikçe yıpranmış bir hal alır. Deri incelir, esneklik azalır ve kırışıklık artar. Bu incelme ile damarlar ve tendonlar daha da belirginleşebilir. Hidroksiapatit el dolgusu olarak FDA onaylıdır.

Hidroksiapatit el dolgusu ellere hacim kazandırp, el kemiklerini tamir edip, deri ve damarların yenilenmesi ile cildi gençleştirebilir. El üzerindeki ince çizgileri açabilir ve lekeleri azaltabilir. Ellere bebeksi bir görünüm verebilir. Alerjik riski olmayabilir.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp