Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme Akne, Sivilce, İz ve Leke Tedavisi

leke tedavisi

Ablatif (Soyucu)lazer ile yapılan cilt gençleştirme diğer metodlara göre neden çok daha üstündür ?

Ablatif Lazer kullanılarak yapılan cilt gençleştirmelerde soyulan cildin kalınlığı kimyasal peeling veya dermabrazyonda olduğu gibi göz kararı veya tecrübeye dayalı olarak saptanmaz. Soyma işleminde inilen derinlik kesin olarak bilinir.

İyileşme süresi kısadır. Etkisi ise çok daha yüksektir. Dermabrazyon lokal veya genel anestezi ile, ciddi etkisi olan kimyasal peeling ise genel anestezi altında uygulanırken Fraksiyonel lazer uygulaması için herhangi bir anestezi gerekmez.

Cilt gençleştirme uygulamalarında altın standart nedir ?

Cilt gençleştirme uygulamalarında altın standart her zaman üstün cilt germe ve yenileme özellikleri nedeniyle CO2 lazerler olmuştur.

Lazerle cilt gençleştirme uygulamalarının ulaştığı son nokta nedir ?

Bu gelişmelerin son halkası olarak ise Fraksiyonel CO2(Karbondioksit) Lazer üretildi. SmartXIDE DOT,Fraksiyonel CO2 Lazer’dir.Şu an için en gelişmiş lazerle cilt soyma sistemidir. CO2 lazerin iyi özellikleri güçlendirilirken yan etkileri ise en aza indirilmiştir.

Fraksiyonel CO2 Lazer (SmartXIDE DOT)  hangi uygulamalarda kullanılmaktadır ?

Hem Fraksiyonel hem de Klasik cilt soyma uygulaması yapabilmektedir. Ayrıca özel geliştirilmiş uygulama başlığı sayesinde cerrahi operasyonlarda ( göz kapağı estetiği gibi ) da kullanılabilmektedir.

SmartXIDE DOT Fraksiyonel CO2 lazerin  farkı nedir ?

Teknolojinin son yeniliklerinin bir arada kullanıldığı lazer soyma sistemidir.

1- Fraksiyonel özelliği, Fraksiyonel Er:YAG lazerlerdeki gibi lensten kaynaklı değildir. Atım süresi çok kısaltılabilmektedir. Lens kaynaklı fraksiyonel lazer olmadığı için noktasal lazer atışlarının hepsi aynı anda yapılmaz. Her lazer atış noktası(dot)  mikrosaniyeler içinde ayrı ayrı yapılmaktadır.

2- Akıllı atış özelliği(Smart Pulse) sayesinde her lazer atışının ilk 20-30 mikrosaniyesinde etkili ve güçlü bir atış yapılmakta ve hedef yapıda kesin olarak istenilen derinlikte buharlaşma meydana getirilmekte geri kalan süre ise (150 veya üzeri mikrosaniye) daha düşük güçte bir atış ile tamamlanarak çevresel dokudaki ısı hasarı azaltılmaktadır.

3- Hi-Scan özelliği çevresel dokudaki ısı hasarını azaltan bir diğer faktördür. Bu özellik sayesinde her atış ayrı ayrı ve birbirinde uzak noktalara yapılabilmekte ciltte yan yana atış nedeniyle oluşabilecek ısı hasarı önlenmektedir.

4- Hi-Scan özelliği nedeniyle uygulama yapılacak cildin ihtiyacına göre lazer atış noktalarının sayısı, şekli, sıklığı ayarlanabilmektedir. Yani noktasal lazer atışları sabit sayıda, sıklıkta ve şekilde lazer noktaları değildir.

SmartXIDE DOT COLazerle yapılan Fraksiyonel cilt gençleştirmede lazer atış noktaları ne büyüklüktedir ?

Her bir noktasal lazer atışının çapı 120 mikrometredir. Hemen hemen bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Bu nedenle bu lazer atışlarına mikroscopic treatment zone(mikroskopik tedavi alanı) adı verilmektedir.

Cilt gençleştirme uygulamalarında CO2 Lazerin Er:YAG sistemlere göre üstünlüğü nedir ?

CO2 Lazer uygulaması sonrası ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma ve ciltte gerilme olarak ortaya çıkar. Er:YAG sistemlerde ise kollajen liflerde oluşan kısalma ve ciltte oluşan gerilme CO2 lazerlerle karşılaştırılmayacak kadar azdır.

Hastanın ihtiyacına göre cilt 10-250 mikrometre derinliğinde soyulmaktadır  (Er:YAG lazerlerde bu soyulma 2-50 mikrometre arasındadır). Bu farklar sayesinde CO2 lazerler cilt gençleştirme uygulamalarında altın standart olan yerini korumaktadır.

SmartXIDE DOT Fraksiyonel COLazer hangi problemler için kullanılmaktadır ?

1- İnce kırışıklıkların giderilmesi

2- Derin çizgilerin giderilmesi

3- Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi

4- Ciltte meydana gelen güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lohusalık lekelerinin ve yüzeysel renk bozukluklarının giderilmesi

5- Sivilce izleri ve lekelerinin ( akne skarı)giderilmesi

6- Doğumsal veya sonradan oluşan benlerin tedavisi

7- Göz kapaklarında oluşan kolesterol plaklarının( ksantalezma ) tedavisi

8- Aşırı yara iyileşmesi durumlarında Hipertrofik skar ve keloidlerin  azaltılması

9- Ciltteki kitlesel lezyonların tedavisi (dermal nevüs – et beni, senil keratoz-yaşlılık beni, papillom- et benleri, nevüs sebaseus, milium, siringoma, dermatofibroma, kondrodermatit, epidermal nevüs, kist, nörofibroma, trikoepitelyoma  …)

10- Saç, kaş ve sakallı bölge içindeki kitlesel lezyonların tedavisi

11- Rinofima ve otofima tedavisi

SmartXIDE DOT Fraksiyonel COLazer hangi cerrahi operasyonlarda kullanılmaktadır ?

Özel lazer uygulama başlığı sayesinde Estetik göz kapağı ameliyatlarında, yüzdeki küçük cerrahi işlemlerde ve yaralanmaların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Fraksiyonel COLazer uygulaması ciltte ne gibi etkiler yaratır ?

CO2 Lazer uygulaması sonrası ani olarak cilt altı kollajen liflerinde %30 oranında kısalma meydana gelir. Sonraki 1-3 aylık süreçte ise cilt altında yeni kollajen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunda yeniden düzenlenme meydana gelmektedir. Tüm bunların sonucu olarak ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde, izlerde ciddi bir azalma oluşmaktadır. Ciltteki gözenekler daralmakta ve cilt yapısal olarak 10-15 yıl önceki durumuna dönmektedir.

Fraksiyonel COLazer uygulaması ağrılı mıdır ?

Uygulama sırasında lazer epilasyondaki gibi paket lastiği çarpmasına benzer bir his olur. Bu his EMLA veya soğuk hava kullanılarak daha da azaltılabilir.

Fraksiyonel COLazer uygulaması bir kez mi yapılır ?

Hayır. Fraksiyonel lazer uygulaması hastanın şikayetine ve cildin durumuna göre 2-6 seans arasında yapılmaktadır

Fraksiyonel COLazer uygulaması sosyal açıdan sıkıntı yaratabilir mi ?

Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması cilt gençleştirme, leke, sivilce izleri, cilt yapısının düzeltilmesi gibi şikayetlerde kullanılmaktadır. Uygulama alanı genellikle geniştir. Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası 5-7 gün arasında hafif kızarıklık görülmektedir. Elde edilen olaganüstü sonuç yanında bu üzerinde durulmayacak bir süreçtir.

Fraksiyonel COLazer uygulaması sonrası iyileşme ne kadar sürer ?

Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası pansuman gerektirmez. Ciltte 5-7 gün süren bir kızarıklık ve bazen hafif pullanma dışında bir şikayet olmaz. Hasta ilk gün sonrasında makyaj yapabilir. Bu hafif süreç hastaların işlerinden, sosyal hayatlarından uzak kalmamasına ve günlük yaşamlarına devam etmelerine olanak sağlar.

Fraksiyonel COLazer ile cilt gençleştirme öncesinde hasta nelere dikkat etmelidir ?

Hasta uygulama öncesi güneş ve solaryumdan 1 ay uzak kalmalıdır.

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar(aspirin,heparin …), ciltte iyileşme problemi yaratacağı için retinoid içeren ilaçlar (isotretionin), uygulama sırasında hassasiyet yarattığı için ışığa duyarlılığa neden olan ilaçlar (tetrasiklin, naproksen, auranofin, östrojen, progesteron, doğum kontrol hapları, klorokin) almamalıdır.

Uygulama öncesinde cildi aşındırıcı dermabrazyon, peeling gibi tedaviler veya cilt germe operasyonu uygulanmışsa mutlaka doktoruna söylemelidir.

Hastada geçmişte herpes(uçuk) çıkarma öyküsü var ise mutlaka uygulama öncesinde ilaca başlamalıdır.

Fraksiyonel COLazer ile cilt gençleştirme sonrasında hasta nelere dikkat etmelidir ?

Uygulamadan 1 gün sonra sıcak olmaması koşuluyla duş alınabilir.

Ödem ve inflamasyonu azaltmak için soğuk kompres uygulanabilir. Uygulama sonrası ciltte oluşabilecek kabuklanmadan korunmak için cilt nemli ve temiz tutulmalıdır. Steril gazlı bez kullanılarak cilt tuzlu serum ile temizlenmelidir. Sık sık özellikle her temizleme ve duş sonrasında ve antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. İlk hafta içinde bu temizleme ve nemlendirme işlemi günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

İyileşme sonrası makyaj yapılabilir.

Hastanın cilt tipine ve çevre koşullarına bağlı olarak iyileşme sonrası 6 ay kadar uzun etkili nemlendiriciler ve yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Cilt soyucu kremler en az 1 ay kullanılmamalıdır.

Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme Akne, Sivilce, İz ve Leke Tedavisi Fiyatları 2022

Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme Akne, Sivilce, İz ve Leke Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.