Meme Küçültme Ameliyatı ( Redüksiyon Mamoplasti)

blank

Meme Küçültme Ameliyatı, memelerin küçültülüp, dikleştirilip, şekillendirilmesi için yapılan estetik cerrahi ameliyatıdır.

Ergenlik çağında memeler hormonal etki ile ileri derecede büyüyebilir. Bunun dışında hamilelik sonrası yada başka nedenlerle memelerde büyüme görülebilir. Büyümüş memede zaman içinde asıcı dokular gevşer ve yerçekiminin de etkisiyle memeler sarkarak şekil problemi yaratır.

Memenin büyümesinin şekil dışında ağırlık nedeniyle ağrı, halterci gibi sırt boyun kaslarının gelişmesi, meme altında terleme ve pişik, sütyen askılarının ağırlık nedeniyle omuzları kesmesi gibi şikayetler sık görülür.

Memeleri küçültüp, dikleştirip, toparlamanın tek yolu estetik cerrahi ameliyatıdır. Spor, masaj veya harici kullanılacak kozmetikler, memelerdeki bu deformasyonu düzeltici etki sağlamaz.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında, hastane koşullarında gerçekleştirilir. Ameliyatta uygulanan tekniğe göre ameliyat süresi değişkenlik gösterebilir. Memenin büyüklüğü ve sarkıklığına göre uyguladığım ortalama 3, 5-4 saatte ameliyat tamamlanır.

Meme küçültme ameliyatı, ameliyat teknikleri ve izler?

Tek bir meme küçültme ameliyatı yoktur; günümüzde uygulanmakta olan birçok ameliyat tekniği vardır. Tüm meme küçültme ameliyatlarında memede kesi ve doku çıkartımı yapılır. Cerrahi kesi olduğu içinde tekniklerin tümünde cilt üzerinde iz kalmaktadır. İz konusu hastayla ayrıntılı olarak konuşulmalıdır.

  • Sadece meme başı çevresinden kesi yapılan teknik (Benelli tekniği): Sadece meme başı etrafından kesi yaparak göğüs  küçültme amaçlayan bir tekniktir: Başlangıçta kalan iz çok az olduğu için hastaya cazip gelse de, memenin istenilen ölçüde küçültülememesi, şekillendirilememesi, meme başlarında düzleşme görüntüsünün oluşması ve hepsinden önemlisi izlerin zaman içinde genişleyerek görüntüyü bozması yüzünden pek iyi sonuçlar vermez.
  • Ters T şeklinde iz bırakan teknik: Halen dünyada ve Türkiye’de en yaygın kullanılan göğüs küçültme ( meme küçültme ) tekniğidir. Meme başı etrafında, meme başından aşağıya meme altı kıvrımına diklemesine ve meme altı kıvrımı boyunca yatay kesilerin yapıldığı bir tekniktir. Klasik diyebileceğimiz bir yöntemdir. Çok kesi izi olması en büyük dezavantajıdır..
  • Vertikal mammaplasty (vertikal teknikle meme küçültme ): Diğer tekniklerle karşılaştırıldığında oldukça yeni bir meme küçültme yöntemidir. Bu teknikte esas olarak meme başı etrafında ve meme başından meme altı kıvrımına dikey bir kesi yapılır. Meme altı kıvrımı boyunca yapılan kesi ya hiç yapılmaz yada fazlalık cildi çıkartmak için oldukça küçük yapılır. Meme altı kıvrımına yerleşmiş uzun bir kesi olmadığı için memenin şekillendirilmesinde de (göğüs toparlama ) oldukça etkilidir. Memenin verilen şekli uzun dönemde koruması mümkün olmaktadır.

Meme küçültme (Göğüs Küçültme) ameliyatı sonrası süreç

Operasyon sonrası bir gece hastanede kalır ve ertesi gün taburcu olur. Genelde ameliyat sonrası dönem oldukça rahat geçer, ciddi ağrı olmaz. Hasta 3 – 4 gün sonra duşunu alır ve 1 hafta sonra işine geri dönebilir. Kendinden eriyen dikiş kullanıldığında dikiş alma sorunu yoktur. Ameliyattan sonra hastanın ortalama bir ay süreyle sporcu sutyeni kullanmasını istiyoruz.

Ameliyat sonrasında memelerin şekillenmesi ve izlerin olgunlaşarak renklerinin solması ortalama 3-6 ay zaman alacaktır. Vertikal mamoplasti tekniğinde önceleri memelerin üst kısımları bombe, alt kısımları ise basık görünecektir; ilaveten diklemesine inen kesi hattında bir miktar buruşukluklar olsa da 3–6 ay içinde bunların hepsi düzelir; meme aşağıya doğru inerek şekillenir, ciltteki tüm düzensizlikler kaybolur. İzler de belirginliklerini yitirir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Emzirebilir Miyim?

Meme başı ile altındaki süt oluşturan meme dokusu arasındaki devamlılık bozulmadığı için genellikle süt verme problemi yaşanmaz..

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar 

Meme küçültme ameliyatında da diğer ameliyatlarda olduğu gibi enfeksiyon ve kan birikmesi(hematom) ilk akla gelen komplikasyonlardır. Ameliyat esnasında enfeksiyonu engellemek için zaten mümkün olan tüm önlemler alınır. Ancak bu enfeksiyon ihtimalini hiçbir zaman sıfırlamaz. Hematomu (  kan birikmesini ) önlemek için ise ameliyat esnasında tüm kanama odakları titizlikle durdurulur.

Diğer olası problem ise cilt kaybıdır. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için memeyi şekillendirirken özellikle meme başının bulunduğu ortadaki meme dokusunu sıkıştırarak kanlanmasını bozmamaya özen göstermeye çalışırız.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.