Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Üst ve alt göz kapaklarındaki yaşlanma belirtilerinin düzeltilmesi amacıyla sıkça uyguladığımız bir ameliyattır. Sadece üst, sadece alt veya hem üst hem de alt göz kapaklarına uygulanabilir. Ne tip bir operasyon yapacağımıza hastanın talepleri ve muayene bulguları belirleyici olur.

Yüzle ilgili tüm girişimlerde olduğu gibi,  blefaroplastide de,  zaman içinde biz estetik cerrahların yaklaşımı ciddi ölçüde değişti. Eskiden göz kapaklarını adeta izole organlarmış gibi yaklaşırdık ama artık bu bölgeleri yüzün diğer bölgeleriyle bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Üst kapaklarını kaş ve alın bölgesi, alt göz kapaklarını ise yanak bölgesiyle birlikte bir bütün olarak kabul ediyoruz.

Gözkapağı ve çevresindeki yaşlanma belirtileri nelerdir ?

Göz kapakları ve etrafındaki değişimlerin; yüzdeki yaşlılık ifadesinin oluşumunda ciddi bir  katkısı vardır.  Çok ince derili olduğu için, yaşlanmayla birlikte göz kapağı kırışıklıkları kaçınılmaz bir bulgudur ve yaşlılık ifadesinden de ciddi ölçüde sorumludur. Ama bununla bitmez; bir diğer bulgu ise özellikle alın ve kaş bölgesindeki yaşlanmaya bağlı ciltteki yığılma göz kapağında sarkma ve katlantıya sebep olur. Bir diğer yaşlılık bulgusu ise göz altı torbalarıdır. Göz altı torbaları, gözün etrafında bulunan yağ yastıkçıklarının dışarı doğru fıtıklaşması sonucu oluşur. Nadirende olsa göz altı torbaları genç insanlarda da görülebilir; bu tamamen yapısal bir durumdur. Başka bir yaşlanma bulgusu ise tear-through deformitesi dediğimiz, esasen göz kapağına ait olmayan bir değişimdir. Burada asıl sorun yanak bölgesinin yaşlanmayla birlikte aşağıya doğru sarkmasıdır. Yanak aşağıya kaydıkça göz kapağı-yanak geçiş bölgesinde yumuşak doku kaybı meydana gelir, cilt ile alttaki kemik doku arası adeta boşalır, derin bir oluk oluşur.

Kozmetik Kremlerle göz kapağı sarkıklığı düzeltilebilir mi ?

Günlük hayatımızda yüzü nemlendirmek için kremleri kullanmak doğrudur. Ama cilt sarkmalarını, göz kapağı düşüklüğünü peeling kremler, kozmetik ürünlerle düzeltmeniz mümkün değildir. Göz kapağı sarkmışsa, cilt sarkmışsa siz bunu kremlerle, yüz peelingleri ile düzeltemezsiniz. Krem ve kozmetik ürünlerin bu gibi durumlarda etkisi yoktur. Estetik cerrahi dışında bu sorunlar düzeltilemez, mümkün değildir. Hastalar ameliyatı ertelemek, geciktirmek adına bir süre kremleri deniyorlar sonrasında da ameliyata karar veriyorlar.

Gözkapağı estetiği için doğru tedavi hangisidir?

Tedavi her hasta için özel olarak planlanmalıdır. Çoğu adayda hem üst, hem de alt kapakta kırışıklıklar ve cilt katlantıları vardır; bu durumda 4 göz kapağı estetiği uygulanır. Göz kapaklarında torbalanmalar mevcutsa, aşırıya kaçmamak suretiyle fıtıklaşmış yağ paketleri bir miktar çıkarılmalıdır.  Hastada ilaveten tear-through deformitesi varsa, bu durumda klasik kapak cerrahisine ek olarak endoskopik yöntemle orta yüz yukarıya alınmalıdır. Kaşlarda ciddi boyutta düşüklük ve yığılma varsa yine endoskopik yöntemle kaşlar yukarı taşınmalıdır; burada bir alternatif tedavi ise botox uygulamasıdır. Göz kapağında düşüklük var ise kaldırıcı kasta onarım yapmak gerekebilir.

Bu ameliyatı lokal anesteziyle olabilir miyim?

Evet, mümkün. Özellikle sadece üst göz kapakları opere edilecekse lokal anestezi denenebilir. Alt göz kapaklardaysa durum biraz daha farklı; hastanın alt kapak cerrahisini sadece lokal anesteziyle tolere etmesi güç. Hasta ve cerrah konforu için ben genel anesteziyi tercih ediyorum; zira blefaroplasti (göz kapağı estetiği ameliyatı) çok hassasiyet gerektiren bir işlemdir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyathane koşullarında, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 1-1,5 saat sürer. Alt göz kapağı estetiği genel anestezi altında yapılır. Süresi 1-2 saat arasında değişir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Hasta bir gece hastanede kalır ve ertesi gün taburcu olur. Ciddi ağrı olmayacaktır. Cilt çok ince ve hassas olduğunda kapaklarda değişen oranda şişlik ve morluklar olabilir; ama  4-5 gün sonunda bunlar ya tamamen, ya da önemli ölçüde kaybolur. Genelde 4-5 gün sonra dikişler alınır ve hasta sosyal hayatına geri döner. Ancak göz kapaklarının nihai hallerine kavuşması 3-6 ayı bulacaktır.

Tear-through deformitesi dolgu yada yağ enjeksiyonuyla düzeltilebilir mi?

Burada yapılması gereken aşağıya kaymış yanak dokusunun yukarı alınmasıdır; ama eğer hasta böyle bir ameliyatı göze alamıyorsa dolgu yada yağ enjeksiyonu alternatif olarak denenebilir. Yağ enjeksiyonu gibi kolay ve minimal invazif bir yöntem hem hastaya, hem de cerraha çekici gelebilir ama sonuçlarının da kısıtlı olacağı hatırlanmalıdır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası komplikasyonlar nelerdir ?

Kanlanması güçlü olduğu için bu bölge cerrahisinden sonra hemen hiç enfeksiyon görülmez. Kişiye göre Morluk ve şişliklerin miktarı değişiklik gösterir; bu geçici bir durumdur. Ancak yağ paketlerinin alınması esnasında derin planda meydana gelen kan birikimleri (hematom) ciddiye alınmalıdır. Buna yol açmamak için cerrahın sabırlı ve titiz çalışması, kanama odaklarına müsaade etmemesi gerekir.  En sık karşılaşılan problemler estetik olanlardır. Üst kapak cildinden yetersiz, alttan ise gereğinden çok cilt çıkarılması problem yaratan durumlardır. Bu durumlarda şişlikler indikten sonra ikinci bir ameliyat gerekebilir.