Jinekomasti

jinekomasti

Jinekomasti; Tüm erkek ve kadınların meme bezleri vardır, ancak erkeklerde fark edilmezler çünkü küçük ve gelişmemiş olma eğilimi gösterirler. Oysa ki Jinekomasti erkeklerde yaygın bir durumdur. Göğüsler şişer ve anormal derecede büyür. Şimdi jinekomasti nedir? Jinekomasti belirtileri ve tedavisi ile ilgili merak edilenleri Opr. Dr. Arif Eroğlu anlatıyor.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, genel olarak erkeklerde tıpkı kadınlarda olduğu gibi göğüslerin büyümesi durumunu ifade etmektedir. Bildiğiniz kadarıyla memeler kadınsal organ olarak sınıflandırılmaktadır. Erkeklerde bulunan memeler tam anlamıyla işlevsizdir diyebiliriz.

İşlevsiz olmasına rağmen görüntü olarak bulunmaktadır. Memelerin büyümesi ve diğer hemcinslerine oranla daha fazla büyük memeye sahip olmak bütün erkekleri rahatsız edebilecek bir durumdur. Bu meme büyüme durumundan kurtulma işlemine ise jinekomasti ameliyatı denmektedir.

Bu durum yeni doğan bebeklerde östrojen hormonunun plasenta yoluyla geçmesi sonucuna bağlıdır ve bu dönem içerisinde erkek bebeklerde görülme ihtimali %50’dir. Yaşlılık dönemi içerisinde bulunan erkeklerde ise vücut içerisinde bulunan androjen hormonu azalır ve yağ oranı artar.

Östrojen üretiminin yeri yağ dokusu olduğundan ötürü yaşlılarda da sık bir şekilde görülmektedir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Opr. Dr. Arif Eroğlu, “Ergenlik çağına girmiş olan erkeklerin göğüslerinde hormonal sebeplere bağlı olarak, dolgunluk ve hassasiyet oluşması gayet doğal bir durumdur. Çünkü ergenlik çağı içerisinde insan vücudu bir kargaşa içerisinde bulunmaktadır.

Geçici bir durum olması gerekirken bazı sebeplerden dolayı kalıcı bir hale dönüşebilmektedir. Ergenlik dönemi içerisinde fazla kilolu olan erkeklerde Jinekomasti görülme sıklığının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Jinekomasti sorunuyla karşı karşıya kalan genç bireyler bu durumu gizlemek adına bol kıyafetler ve kambur yürümek gibi hareketler sergileyebilirler. Bazen de bu sorun karşımıza hormon, tümoral ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilmektedir.” dedi.

Jinekomasti Tedavisinde Neler Yapılır?

Jinekomasti tedavi süreci içerisinde ilk olarak meme dokusu aşırı derece büyümemişse özel bir liposuction yöntemi kullanılarak yağ dokusu hastalardan çıkarılmaktadır. Bundan sonra ise meme başı halen büyük görünüyorsa alt kısmından ay şeklinde bir kesi gerçekleştirerek meme bezi çıkartılır.

Eğer bu durum hastalarda ileri derecelerde gözüküyorsa memeler içerisinden sadece yağ ve meme bezi alım işlemi yeterli olmamaktadır. Yeterli olabilmesi için jinekomasti ameliyatı gerçekleştirilir.

Bu işlem sırasında meme dokusunun üzerindeki deri ile beraber çıkartılmaktadır. Daha sonra meme uçları uygun ölçüde ufaltılarak bulunması gereken yerlere yama yapılmaktadır. Bu işlemin tek dezavantajının hafif şekilde iz bırakması olduğu söylenebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrasında yaşanan süreç, ameliyatın tekniğine göre farklılık gösterir. Eğer tedavide vaser ya da lazer liposuction teknikleri tercih edilirse, iyileşme süreci de oldukça konforlu bir şekilde geçer.

Yağ dokusuna bağlı jinekomasti oluşumunda vaser ve lazer liposuction uygulamaları sonrasında kişi yaklaşık 3 haftanın sonunda etkili sonuçlar alır ve pek çok aktiviteyi rahatlıkla yapabilir.

Jinekomasti Fiyatları 2022

Jinekomasti Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.