Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe ( Abdominoplasti )

Karın Germe; Yaşlanmayla beraber karın cildi gevşer ve göbek estetiği bozulur. Bu süreçte ciddi kilo alıp verme yada hamilelik yaşanmışsa  karın duvarı gevşer, öne doğru bombeleşir, deride sarkma ve çatlaklar oluşur.

Özelikle alt karında sarkma yada göbek deliği üzerinde deri yığılması varsa yegane çözüm mini yada tam karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatı olan hastalar hem çatlaklardan, hem de birikmiş yağ ve sarkmış deriden kurtulur, gergin karına kavuşur.

Kullanılmaya başlayan yeni teknikler sayesinde Karın germe ameliyatlarının komplikasyonları(istenmeyen yan etkiler) azaltılmış, elde edilen güzel görünüm sayesinde hasta memnuniyeti oldukça yükseltilmiştir.

Hamilelik ne gibi deformasyonlara yol açar ?

Her hamilelik karın bölgesini deformasyona uğratsa da en fazla deformasyonu çok sayıda doğum yapma ve çoğul gebelikler (ikiz,üçüz) yaratır. Doğum karın bölgesinde sadece cildi değil kasları da etkiler. Hamilelikte genel bir kilo alımı söz konusudur.

Karın bölgesi ile birlikte bel, sırt, basen, bacak içlerinde de çatlak ve yağ birikimi meydana gelir. Karın ön duvarında orta hatta yerleşmiş, rektus adını verdiğimiz bir kas çifti var. Bu kaslar karın ön duvarının desteğini ve gerginliğini sağlar.

Hamilelikle birlikte karın genişledikçe bu kas çifti kenarlara doğru kayar. Değişikliğe uğrayan bu kaslar doğum sonrası normale yakın bir hale dönse de hiçbir zaman eski durumlarına tam olarak dönemezler. Bu kişilerde karında fazla yağ dokusu olmasa da iç organlar gevşek karın ön duvarını ileri doğru iterek karnın şiş görünmesine neden olur.

Elastik lifleri zayıf olan kişilerde karın gerildikçe deride ciddi çatlaklar oluşur. Hamilelik sırasında kilo alındığı için karın ön duvarı ve bel bölgelerinde kolay kolay erimeyen yağ depolanmaları da oluşur.

Kozmetik kremler sarkmayı ve çatlağı giderebilir mi ?

Karın germe ameliyatı için başvuran hastaların bir çoğu karındaki sarkma ve çatlağı gidermek adına spor yaptıklarını, muhtelif kozmetik kremler kullandıklarını; ama bir türlü düzelme sağlayamadıklarını söyler. Problem hem ön karın kas yapısında hem de deride olduğu için çözüm bozulmuş kas yapısının tamiri ve sarkmış derinin çıkartılması yani karın germe ameliyatıdır.

Hangi durumda hangi metod

Hastada cilt sarkması, ciddi çatlaklar ve kas gevşekliği yok sadece yağ birikimi varsa en iyi çözüm tek başına 3D lazerlipolizdir.

Hastanın alt karın bölgesinde hafif düzeyde cilt sarkması, sınırlı bir alanda çatlak ve sadece alt karın kaslarında gevşeklik ve orta düzeyde bir yağlanması varsa  3D lazerlipoliz ve aynı anda yapılan Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) ile çözüm sağlanabilir.

Hastanın alt karın bölgesinde fazla miktarda cilt sarkması, göbek deliğine kadar uzanan ileri derecede çatlakları, üst ve alt karın kaslarında gevşekliği ve ileri yada orta derecede yağlanması var ise en iyi çözüm 3D lazerlipoliz ve aynı anda yapılan LipoAbdominoplastidir.

Bölgesel yağlanma yok ise  hastaya 3D lazerlipoliz yapmak gerekmez.

LipoAbdominoplasti nasıl bir ameliyattır?

Lipoabdominoplasti genel anestezi altında yapılır; ortalama 4 saat sürer.

Öncelikle uygulama yapılacak alana sıvı verilir sonrasında hem üst hem alt karına Vaserlipo (süperultrasonik lipoliz) uygulanarak yağlar emülsifiye edilir yani yağ ve su karışım haline getirilir. Ardından üst ve alt karındaki fazla yağlar kesmeden sıvılaştırılmış biçimde çekilerek alınır.

Sezaryen izinin olduğu yerden kenarlara doğru uzatarak cilt kesisi yapılır. Bu kesi ile göbek deliği arasında kalan tüm cilt ve cilt altı doku çıkarılır. Gevşemiş kaslar eski yerlerine doğru getirilip, dikilir; karın ön duvarı sıkılaştırılır. Göbek deliğinin üstünde kalan cilt aşağıya doğru gerdirilerek alttaki kesiye dikilir.

Göbek deliği yeniden oluşturulur. Karın germe ihtiyacı olan hastalarda genellikle kasıklarda ve genital bölgede de sarkma vardır; karın germe ameliyatının bu sarkmaları da ciddi bir şekilde toparlar.

Çoğu hastada, adeta bir simit misali, bel ve sırt bölgelerinde yağlanma vardır. LipoAbdominoplasti sırasında yağlanma olan bu bölgelere 3D lazerlipoliz de uygulanabilir. Bu sayede hasta hem gergin bir karın, hem de ince bir bele kavuşabilir.

LipoAbdominoplastinin Klasik Abdominoplastiden Farkı nedir ?

LipoAbdominoplastide hem alt hem de üst karındaki fazla yağlar 3D lazerlipoliz ile sıvılaştırılarak çekilir. Böylece karın yağları da aynı seansta azaltılıp vücut şekillendirilmiş olur.

Klasik karın germede yağ çekilmez , sadece alt karındaki yağlar karın kasları üzerinden kesilerek alınır , üst karından ise yağ alınmaz. Kalın elastik bir nesneyi çekince inceldiği gibi üst karındaki yağlar deri gerilip aşağıya doğru çekilince incelmiş gibi görünür.

LipoAbdominoplastide alt karındaki fazla yağ çekilerek alındığı için sadece deri dokusu çıkartılır Yüzeyel ve derin yağ tabakası arasında bulunan ve altında lenfatik dolaşım sistemi bulunan Scarpa fasyasına dokunulmaz.

Bu nedenle bu tip karın germe sonrası deride dolaşım ve sıvı birikmesi problemi daha az görülür. Klasik karın germede scarpa fasyası ve altındaki lenfatik dolaşım korunmadığı için sıvı birikimi ve dolaşım problem olasılığı daha fazladır.

LipoAbdominoplastide üst karındaki fazla yağ sıvılaştırılıp alındığı için cilt çıkartılırken aşırı germe yapmak gerekmez. Ancak Klasik karın germede üst karından hiç yağ alınmadığı için maksimum miktarda deri çıkartıldıktan sonra bel iyice bükülüp kasığa yaklaştırılarak dikilir. Böylelikle ileride hastanın karındaki  fazla yağları azalırsa derinin gevşemesi önlenmeye çalışılır.

LipoAbdominoplasti olan bir hastanın tekrar hamile kalması sorun yaratır mı ?

1 yıl geçtikten sonra  hiç sorun olmaz ama ben hastalarıma doğumlarını tamamlamış olmalarını tavsiye ediyorum. Operasyon sonrası tekrar bir doğum olayı gündeme gelirse görüntüde kayıplar oluşur, estetik görüntü bir miktar bozulur.

Karın germe ameliyatı esnasında yapılacak kesi izi daha kısa tutulamaz mı ?

Karın germe ameliyatı esnasındaki kesi izinin uzunluğu tek başına cerraha bağlı değildir. Esasen kesi izinin uzunluğunu hastanın karnındaki sarkma miktarı belirler. Hasta bilmelidir ki,  cerrah her zaman mümkün olan en kısa kesiyi yapmaya çabalayacaktır; ama zorlamalarla kesiyi gereğinden kısa tutmaya çalışmak kötü sonuçlar doğurur; kenarlarda potlar ve fazlalıkların kalmasına yol açar.

Mini abdominoplasti (mini karın germe ameliyatı) ne zaman uygundur ?

Mini Abdominoplasti sadece göbek deliği altında kalan bölgedeki deformasyonları düzeltmeye yönelik bir ameliyattır. Ancak aynı zamanda üst karın ve bel bölgesindeki yağ birikimlerine de 3D lazerlipoliz uygulanabilir. Göbek deliğine yönelik bir işlem yapılmaz.

Mini karın germede yapılanları kısaca anlatmak gerekirse önce üst karın, bel ve alt karın bölgesine 3D lazerlipoliz uygulanarak yağ miktarı azaltılır. Daha sonra alt karın bölgesindeki sarkmış ve çatlak cilt göbek deliğini çok çekmeyecek miktarda çıkartılır. Alt karın bölgesindeki kas gevşekliği düzeltilip kalan cilt yerine dikilir. Mini karın germe 2-3 saat civarında sürer.

Operasyon öncesi hastanın dikkat etmesi gerekenler

Tüm vücut şekillendirme ameliyatlarında olduğu gibi LipoAbdominoplastide de ameliyat sonrası egzersiz ve doğru beslenme sonuçların daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Olası riskleri azaltmak için sigara içiyorsanız ameliyattan 1 hafta önce mutlaka bırakmanız gerekir. Ayrıca karın germe yapılacak hastalar ameliyattan 2 gün önce sıvı gıda kullanmaya başlamalıdır.

LipoAbdominoplasti sonrası dönem nasıldır ?

LipoAbdominoplasti sonrasında hasta genelde bir gece nadiren  iki gece hastanede kalır. Sonrasında ciddi bir ağrı olmaz. Ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Hemen ameliyat bitiminde hastaya bir korse giydiriyoruz ve bu korseyi  ortalama bir ay kullanmasını istiyoruz. Korse hem ameliyat başarısına katkı sağlar hem de karın bölgesine destek sağlayıp hareket esnasında hastaya güven verdiği için hastanın iyileşme dönemini konforlu geçirmesine yardımcı olur.

Karın germe ameliyatı sonrası 3-4 saat sonra ayağa kalkmanızı ve yürümenizi isteyeceğiz; başlangıçta gerginlik yüzünden biraz ürkek ve eğilerek yürünse de kısa zamanda bu gerginlik hissi azalacaktır.

Hasta 3 gün sonra korse ve pansumanları çıkararak duşunu alabilir. 7-10 gün sonra ise işine geri dönebilir.

Karın germe ameliyatından ortalama 15- 20 gün sonra hasta kendini zorlamadan denize girebilir. 1 ay sonra spor yapabilir.

Tüm estetik ameliyatları sonrasında olduğu gibi karı germe ameliyatı sonrasında da beklenilen vücut formuna ulaşılması 3-6 ayı bulacaktır.

Tüm Karın germe ameliyatlarının ortak negatif yönleri nelerdir?

Karın germe ameliyatı sonrasında, hastada her ne kadar bikini altında kalsa da bir kesi izi olacaktır; hastanın bunu kabul etmesi gerekir. Ayrıca göbek deliği de yeniden oluşturulacaktır. Karın germe ameliyatının bir eksik yönü de göbek deliği hattının üzerindeki çatlaklara bir çözüm getirememesidir.

LipoAbdominoplasti sonrası komplikasyonlar nelerdir ?

Klasik Karın germe ameliyatı sonrası enfeksiyon veya kan birikmesi(hematom) görülebilir. Karın germe ameliyatı sonrası bir diğer olası problem ise cilt kanlanmasının yetersizliği sebebiyle yara dudaklarında cilt kayıplarının gelişimidir. LipoAbdominoplasti sonrası klasik karın germe sonrası görülebilen tüm komplikasyonlar görülebilir ancak oransal olarak anlamlı derecede azdır.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp