Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı; Kulak kepçesine şeklini veren kıkırdak kıvrımları yetersiz gelişip silikleşebilir ve kulağın üst kısmında hiç kıvrım gözükmez.

Kulak kepçesi kıvrımları iyi oluşmuş olsa bile kulağın kafaya yapıştığı yerde, kulak ile saçlı deri arasındaki açı gereğinden fazla olur ise kulaklar öne doğru döner ve karşıdan bakışta kepçeleşmiş gibi görülür. Bu iki durum birlikte veya ayrı ayrı da görülebilir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatları esnasında problem neredeyse orası düzeltilir yani kıkırdak kıvrımı yetersiz ise kıvrım oluşturulur; kafa ile kulak arası açı fazlaysa, kulakları saçlı deriye yatırarak açı daraltılır. Bazen de her iki işlem birlikte yapabilir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı ne zaman yapılır?

Kulak kepçesinin gelişiminin %90’nından fazlası 5-6 yaş civarında tamamlanır. Bu nedenle belirgin bir kepçe kulak problemi varsa, okuldaki olası psikolojik baskıyı önlemek ve çocukta psikolojik travma oluşturmaması için kepçe kulak estetiği okul öncesi 5-6 yaş civarında yapılmalıdır. Ama çocuğun da buna istekli olması şarttır; aksi takdirde kepçe kulak estetiği ameliyatı ileri yaşlara ertelenmelidir.

Çok belirgin olmayan kepçe kulak vakaları daha geç olarak 13-14 yaşlarında düzeltilebilir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatları nasıl yapılır?

13-14 yaşından sonra lokal anesteziyle yapılabilir. Ancak hastanın yaşı küçükse yada hasta lokal anestezi ile opere olmak istemiyorsa genel anestezi uygulanır. Ameliyatta kulağın arkasından cilt kesisi yapılır; kıkırdak serbestleştirilir.

Yetersiz olan kıvrım bölgesine dikişler koyarak kıvrım güçlendirilir. Kıvrımın kalıcılığının garanti altına alınması için ilaveten ön tarafta da  kıkırdağa bir takım törpüleme işlemi uygulanır ve kıkırdak direnci kırılır. Son olarak cilt kapatılır.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Kepçe kulak estetiği ameliyatları sonrası ciddi ağrı olmaz. Hasta ilk iki gün hafif bir pansuman taşır; ardından pansuman açılır ve hasta duşunu alır. Kulak kepçesinde kıkırdak olukların belirginliği açısından 5-6 gün pansumanın devam etmesi iyi olabilir. İlk bir hafta içinde kulaklarda hafif şişlik ve morluklar olur ama tüm bunlar sosyal hayata dönmeye engel değildir.

Kepçe kulak estetiği ameliyat sonrası komplikasyonlar nelerdir?

Kepçe kulak estetiği ameliyat sonrası ciddi komplikasyon nadiren gelişir. Enfeksiyon ve kan birikmesi (hematom) gelişebilir ama erken dönemde önlem alınırsa sorunsuz iyileşme sağlanır.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp