Meme Büyütme

İster genetik kodlama olarak adlandırın, ister güzellik kavramının evrensel bir olgu olduğuna. İşte tam da bu noktada insanların karşısına, teknolojinin de ilerlemesine istinaden farklı seçenekler çıkıyor. İşte o seçeneklerde bir tanesi de estetik operasyonlar. Artık estetik uygulamada öyle bir noktaya gelindi ki, insanlar öğle yemek molasında gidip estetik müdahale yaptırıp, işine geri dönüyorlar.

Kadınlar açısından sıklıkla yapılan operasyonların başında ise elbette kadın güzelliğinin olmazsa olmazı olan meme büyütme geliyor. Çünkü büyük göğüsler kadının çok daha güzel, çok daha seksi görünmesine olanak veriyor.

Bu Operasyon Kimlere Uygulanır?

Opr. Dr. Arif Eroğlu: ‘Meme büyütme operasyonu yaptırılmasının en temel nedeni üstte de ifade edildiği kişinin çok daha güzel, çok daha büyük bir memeye sahip olmak istemesi. Ama bunun yanında sağlık sorunları nedeni ile de yapılabiliyor. Hiç istenen bir durum olmamakla beraber meme kanserine bağlı olarak göğüslerden bir tanesinin ya da ikisinin alınması gibi durumlarda göğüs büyütme işlemi yapılabiliyor’ dedi.

Bunun yanında memeler arasında simetri farkı olması, göğüslerin aşırı dağınık olması, göğüste yaşanan kimi sorunlar nedeniyle de bu uygulamaya başvurulabiliyor.  Doğum sonrası veya ilerleyen yaşa bağlı olarak göğüslerde çıkan problemler nedeniyle de göğüs büyültme işlemi yapılabiliyor.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme

Opr. Dr. Arif Eroğlu 3D Lazer lipoliz ile Ameliyattan korkan ya da yara izi kalmasını istemeyen kadınlar için harika bir yöntem olan, dikişsiz, anestezisiz ve protezsiz uygulanan bir işlem olan kişinin kendi yağları ile göğüs büyütme gerçekleştirilir. Üstelik kalıcı olmadığı için memnuniyetsizlik olursa endişeye gerek yok, zaten eriyecek diye düşünebilirsiniz. Göğüsleri arasında boyut farkı olan kişilerde yağ enjeksiyonunun uygulanması silikona göre daha kolay eşitleme sağlar.

Ameliyat ile meme büyütme

Meme büyütme operasyonu meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılmasıdır. Meme büyütme ameliyatı hastanede ameliyathane şartlarında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme protezi kas önüne veya kas arkasına yerleştirilir. Protez koltuk altından, meme başından veya meme altı kıvrımından yerleştirilir. Hangi tekniğin tercih edileceği meme yapısı ve protez tipiyle ilişkili olarak ameliyat öncesinde doktorunuz ile planlanır.

Uygulama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kişiler eğer meme büyütme işlemi yaptıracak ise öncelikle hangi tekniklerin uygulandığı bilmeleri gerekiyor. Bu tekniklerin en başında yıllardır süregelen silikon uygulaması geliyor. Bunun yanında silikon tercih etmeyenler için ise memenin durumuna göre yağ enjeksiyonu yaparak da göğüs büyütme uygulaması gerçekleştiriliyor. Silikon meme protezlerinde iki tür yöntem uygulanabiliyor, bunlardan bir tanesi yuvarlak protez, diğeri ise anatomik ya da diğer bir ifade ediş biçimi ile damla protez. Hangisinin uygulanacağı tamamen memenin durumuna bağlı olarak değişiyor.

Eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa, bireyin bedensel gelişimini tamamladıktan sonra göğüs büyütme işlemi gerçekleştirmesi doktorlar tarafından öneriliyor. Yani göğüs son halini aldıktan sonra.

Göğüs büyütme işlemi gerçekleştirildikten sonra ilk üç hafta hareketler kısıtlanmalıdır. İlk altı ile sekiz hafta arası sauna, buhar banyosu, solaryum gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.