Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Meme Büyütme Ameliyatı

meme büyütme ameliyatı

Meme (Gögüs) Büyütme Kısaca

 • Meme büyütme ameliyatı, göğüsleri büyütmek ve şekillendirmek için yapılır.
 • Bu ameliyat, estetik görünümün iyileştirilmesi, doğum sonrası memelere hacim kazandırılması gibi çeşitli sebeplerle gerçekleştirilebilir. 
 • Silikon jel veya salin (tuzlu su) dolgu içeren meme implantlarının kullanımı yaygındır. Tercihe bağlı olarak, kişinin kendi yağ dokusu da meme büyütme için kullanılabilir. 
 • Eğer tuzlu su içerikli protez kullanılacaksa kas dokusu alt kısmı tercih edilir. Göğüs büyütme ameliyatı kişiye özel planlandığı için kişinin beklentisi ve ihtiyaçları her zaman göz önünde bulundurur.
 • Operasyon, genel anestezi altında yaklaşık 1-2 saat süren bir cerrahi müdahaledir.

Tedavi mutlaka bu konuda deneyimli, profesyonel bir doktor tarafından, iyi bir klinikte gerçekleştirilmelidir. 

Tedavinin Konu Başlıkları

Daha belirgin vücut konturları ve estetik görünüm için göğüsler önemli bir role sahiptir. Çoğu kadın, göğüslerinin şekli ve boyutu yüzünden özgüven problemleri yaşayabilir. Meme büyütme ameliyatı, göğüslere hacim kazandırmak, şekillendirmek ve simetriyi sağlamak için harika, kalıcı bir seçenektir. Dr. Arif Eroğlu ile hayallerinizdeki forma ulaşmanız artık mümkün!

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme; Omuz, göğüs kafesi ve bel ölçüleri doğrultusunda istenilen hacimli ve dolgun göğüslere sahip olmak için tercih edilir.

Kadın bedeninde estetik ve keskin kıvrımların oluşumunda büyük role sahip olan göğüsler vücudun tamamlayıcı parçasıdır. Bu nedenle göğüslerin vücut ölçüleri ile orantılı olması istenir. Fakat bu durum her kadında her zaman mümkün olmayabilir.

Yapısal olarak küçük göğüslere sahip bayanlar tarafından talep edilen göğüs büyütme ameliyatı Günümüzde kullanılan medikal malzemeler ile istenilen başarıyı büyük oranda sağlıyor.

Göğüs büyütmeye ihtiyaç duyan bayanlar farklı yöntemlerle ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kadınlar tarafından daha çok başarısı ve kalıcılığı ile silikon tercih edilir.

Bunun dışında talep doğrultusunda kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu da meme büyütme ameliyatında kullanılır

Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, meme dokusunun arkasına veya göğüs kasının altına implant yerleştirilerek yapılır.Ameliyat, cerrahi kliniğinde veya hastanede yapılır. Hastanın tercihine göre, implantlar farklı şekillerde yerleştirilebilir:

 • En yaygın yöntemde, cerrahınız memenizin alt tarafında, doğal cilt kıvrımında bir kesik (insizyon) yapar. Bu açıklıktan implantı yerleştirir. Daha genç, zayıf ve çocuk sahibi olmamışsanız, yaranız biraz daha belirgin olabilir.
 • İmplant, koltuk altınızın altındaki bir kesikten de yerleştirilebilir. Cerrah bu ameliyatı bir endoskop kullanarak yapabilir. Endoskop, ucunda bir kamera ve cerrahi aletler bulunan bir alettir. Endoskop kesikten içeri sokulur. Bu yöntemle, memenizin etrafında herhangi iz olmayacaktır.
 • Ameliyat, cerrahi kliniğinde veya hastanede yapılır.
 

Çoğu kadın bu ameliyat için genel anestezi alır. Bu durumda uyuyacak ve ağrı hissetmeyeceksiniz.

Hangi Durumlarda Yapılır?

Alımlı ve çekici bir fiziğin tamamlayıcısı olan göğüsler kadın vücudunda önemli bir yere sahiptir. Fakat doğuştan küçük meme yapısına sahip kişiler rahatsız oldukları ölçülerden dolayı ebatlarını büyütmek için göğüs büyütme ameliyatına yönelirler.

Yapılan müdahaleler sonucunda memeler istenilen hacimli görünüme kavuşur ve memedeki asimetri sorunları ortadan kaldırılır. Göğüs büyütme ameliyatı sadece küçük göğüslü bayanlar tarafından değil kilo ve emzirme sonucu sarkan ve hacmini yitiren kişiler tarafından da talep edilir.

Böylece eski formunu yitiren göğüsler yeniden toparlanarak şekillenir. Yapısal olarak göğüs duvarında doğuştan getirilen şekilsel bozukluklar ve gelişmeyen meme tipleri de göğüs büyütme ameliyatı ile istenilen ölçülere getirilir.

Tüm bu sorunların dışında kanser gibi hastalıklardan dolayı göğsünü kaybeden bayanlar ile cinsiyet değiştirmek isteyen erkeklerde göğüs büyütme ameliyatı yaptırarak ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilirler.

Silikon Meme Protez (İmplant) Türleri Nelerdir?

Doğal ve hacimli bir görünüm elde etmek amacıyla yapılan göğüs büyütme ameliyatları sırasında kullanılan implantlar çeşitlilik gösterir.

Günümüz teknolojik imkanları doğrultusunda vücut yapısına uyumlu hazırlanan implantlar istenilen göğüs ölçüleri doğrultusunda tasarlanır. İmplant türleri içerisinde en çok tercih edilen çeşit içerisi silikon jel ya da tuzlu su kullanılan implantlardır.

Salin implantlar içerisinde tuzlu su olarak adlandırılan bir sıvı bulunur. İmplant göğüs içerisine yerleştirildikten sonra içerisi tuz çözeltisi ile doldurulur.

Silikon implant içerisinde ise yapışkan ve akışkan bir kıvama sahip silikon jel bulunur. Önce implant içerisi bu madde ile doldurulur ardından göğüs içerisine açılan kesi bölgesinden yerleştirilir.

Doğal bir göğüs dokusu vermesi açısından silikon implantlar daha çok tercih edilir. Bu şekilde yapılan göğüs büyütme ameliyatı ile bayanların beklentileri en iyi şekilde karşılanır.

Salin (Tuzlu Su İçeren) Protezler

Salin protezler içerisinde bulunan steril tuzlu su istenilen göğüs ölçüsünü sağlamada büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu protez çeşidi göğüs içerisine boş bir şekilde yerleştirilir ve devamında göğüs istenilen boyuta ulaşıncaya kadar içerisi tuzlu su doldurulur.

Uzun ömürlü kullanımlar için tasarlanan salin protezler sızıntı yapabilir. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatında kullanılan salin protezler konusunda dikkatli davranmak gerekir.

Silikon Jel İçeren Protezler

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikon meme protezleri polimer olarak adlandırılan maddeden meydana gelir.

Kıvamlı bir yapıya sahip olduğu için göğsün doğal bir görüntü kazanmasına yardımcı olur. Pek çok kadın göğüs büyütme ameliyatında bu protezi kullanmayı talep eder. Yapısı itibariyle meme dokusuna en çok uyum sağlayan protez çeşididir.

Damla mı Yoksa Yuvarlak Silikon mu Tercih Edilmeli?

Hiçbir meme implantının şekli diğerinden daha iyi değildir. Sizin için doğru seçim, estetik hedefleriniz, sahip olduğunuz doğal meme dokusunun miktarı, meme ucu pozisyonunuz, meme sarkıklığının miktarı ve göğüsleriniz arasındaki mesafe gibi faktörlere bağlıdır.

Genel olarak konuşursak, yuvarlak implantların, üstte ve altta eşit dolgunluk isteyen, sıkı meme dokusuna sahip genç kadınlara daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan damla implantları, hafif bir göğüs büyütme isteyen, mütevazı göğüs dokusuna sahip ve göğüslerinde bir miktar sarkma olabilecek kadınlar için iyi bir seçim olabilir.

Faydaları Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı, her yaştan kadına pek çok fayda sağlar:

 • Estetik görünümün iyileşmesi
 • Özgüvenin artması
 • Vücut orantısının dengelenmesi
 • Giyim seçeneklerinin artması
 • Asimetrinin düzeltilmesi
 • Doğum sonrası meme hacminin geri kazanılması
 • Meme dokusundaki deformasyonların giderilmesi
 • Kişisel memnuniyetin artması
 • Yaşlanma etkilerinin azaltılması
 • Yeniden şekillendirme ve simetri sağlama

Riskleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı genel olarak güvenli olsa da, her cerrahi işlem gibi bazı risklere sahiptir. Örneğin:

 • Meme implantının şeklini bozan skar dokusu (kapsül kontraktürü)
 • Meme ağrısı
 • Enfeksiyon
 • Meme ucu ve meme hissindeki değişiklikler
 • İmplant konumu değişiklikleri
 • İmplant sızıntısı veya yırtılması

Bu komplikasyonları düzeltmek, implantların çıkarılması veya değiştirilmesi için daha fazla ameliyat gerektirebilir. Bu yüzden, ameliyatınızı yapacak uzmanı özenle seçmeniz çok önemlidir. 

Kimlere Uygulanabilir?

Meme büyütme, 18 yaşından büyük bireyler için uygulanabilir. Ancak bu ameliyat için ideal bir aday olup olmadığınızı gösteren başka kriterler de vardır:

 • Fiziksel olarak sağlıklı bireyler
 • Gerçekçi beklentilere sahip kişiler
 • Göğüs gelişimi tamamlanmış olanlar
 • Göğüslerinde hacim kaybı yaşayanlar
 • Göğüsler arasında belirgin asimetri olanlar
 • Göğüslerinin boyutundan memnun olmayanlar
 • Vücut konturunu iyileştirmek isteyenler
 • Önceden meme cerrahisi geçirmiş ve sonuçlardan memnun olmayanlar
 • Doğum sonrası göğüslerde hacim kaybı olanlar
 • Ameliyatın risklerini anlayan ve kabul edenler

Ameliyat Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Estetik operasyonlarda hazırlık son derece önemlidir. Göğüs büyütme ameliyatı öncesi hastalar bu ameliyatın kendileri için uygun olup olmadığını öğrenmeleri gerekir. Ameliyatın gerçekleşebilmesi için hastanın sağlık koşullarının işleme elverişli olması gerekir.

Hazırlık aşamasında hastanın her türlü tahlil ve tetkiki yapılır, meme görüntüleri alınır. Ardından kullanılacak implantın boyutu ve şekli belirlenir.

Ameliyat öncesinde, göğüslerinizin büyüklüğü, hissi ve görünümüne ilişkin tercihleriniz konusunda doktorunuzla detaylı bir görüşme yapacaksınız. Cerrahınız, belirli implant türlerini (pürüzsüz veya dokulu, yuvarlak veya damla, salin veya silikon şeklinde) ve ayrıca cerrahi teknik seçenekleri size anlatacaktır.

Ameliyat olmaya karar vermeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

 • Meme implantları göğüslerinizin sarkmasını engellemez. Plastik cerrahınız sarkan göğüsleri düzeltmek için göğüs büyütmenin yanı sıra göğüs dikleştirme de önerebilir.
 • Ameliyatınızdan önce temel bir mamograma ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz ameliyattan önce bazı ilaçları da kısıtlayabilir. Örneğin, aspirin veya kanamayı artırabilecek diğer ilaçlardan kaçınmak önemlidir.
 • Sigara içiyorsanız, doktorunuz sizden ameliyattan önce ve sonra bir süre (yaklaşık dört ila altı hafta) sigarayı bırakmanızı isteyecektir.

Ameliyat Sonrası Ne Yapılmalı?

Ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca ağrı ve şişlik görülmesi muhtemeldir. Morarma da mümkündür. Yara izleri zamanla daha az belirgin hale gelir.

İyileşirken, göğüs implantlarının ekstra desteklenmesi ve konumlandırılması için kompresyon bandajı veya spor sutyeni giymeniz yardımcı olabilir. Bu aşamada, durumunuza göre ağrı kesici tavsiyesi de yapılacaktır.

Düzenli aktivitelere dönme konusunda doktorunuzun  talimatlarını dinlemelisiniz. Fiziksel olarak zorlu bir işiniz yoksa birkaç hafta içinde işinize dönebilirsiniz. En az iki hafta boyunca, nabzınızı veya kan basıncınızı artırabilecek yorucu aktivitelerden kaçının. İyileşirken göğüslerinizin fiziksel temasa veya sarsıcı hareketlere karşı hassas olacağını unutmayın.

İyileşme Ne Kadar Sürer?

Her hasta farklıdır ve iyileşme süresi değişebilir. İmplantın boyutu ve tipi, yerleşimi ve hatta doktorun cerrahi becerisi gibi iyileşme süresini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır.

Ortalama olarak, tam bir iyileşme süresi genellikle yaklaşık dört ila altı hafta sürer. Bu hassas dönemde fiziksel aktiviteden, ağır nesneleri kaldırmaktan ve aşırı çalışmaktan kaçınmak önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Pek çok danışanımızın aklından geçenin “meme silikon ücretleri ne kadar?” olduğunu biliyoruz. Keza, kliniğimize gelen sorulardan en sık karşılaştığımız “meme büyütme ameliyatı ne kadar ortalama?” sorusu oluyor.

Meme büyütme fiyatları, şehir, lokasyon, klinik, ameliyatın detayları ve hastanın özel durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Tercihlerinize göre ücret de değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla, meme büyütme ameliyatı fiyatı hakkında kesin bir bilgi almak istiyorsanız, bize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Dr. Arif Eroğlu ile Meme Büyütme Tedavisi

Meme büyütme ameliyatı, dilediğiniz formu yaratmak konusunda ideal bir tercih olacaktır. Ancak bu tercihi yaparken, seçtiğiniz uzmanın sonuçlarınızı doğrudan etkileyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Dr. Arif Eroğlu, profesyonel deneyimiyle yıllardır pek çok hastanın hayatına dokundu. Beklenti ve ihtiyaçlarınızı anlayarak tedavi planı oluşturan Dr. Arif Eroğlu ve ekibi için, memnuniyetiniz ve mutluluğunuz en önemli kazanım olacaktır. Kliniğimizi arayarak sorularınızı sorabilir, dilerseniz randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz!

Gögüs Büyütme Hkk. Sıkça Sorulan Sorular


Meme büyütme işlemi kalıcı mı?

Evet, meme büyütme işlemi  kalıcıdır ancak zamanla vücut yapısındaki değişiklikler ve implantların ömrü nedeniyle tekrar işlem gerekebilir.

Meme büyütme ameliyatı ne kadar sürer?

Meme büyütme ameliyatı genellikle 1-2 saat sürer.

Göğsü küçük olanlar ne yapmalı?

Meme büyütme ameliyatı, göğsü küçük olan ve bundan rahatsızlık duyan hastalara kalıcı bir çözüm sunar. Bu operasyonla beraber dilediğiniz görünüme kabuşabilirsiniz.

Meme büyütme kaç yıl sürer?

Meme büyütme ameliyatının etkisi, implantların kalitesine ve kişinin vücut yapısına bağlı olarak 10-20 yıl sürebilir. Hastadan hastaya değişiklik gösterecektir.

Silikon meme kayar mı?

Uygun şekilde yerleştirilen silikon implantlar  kaymaz; bu yüzden operasyon için bir uzmanı tercih etmek her zaman önemlidir. Nadir durumlarda kaymalar yaşanırsa, bu ayrıca bir işlemle düzeltilebilir.

Meme büyütme kas altı mı kas üstü mü?

Hacimli göğüsler için gerçekleşen göğüs büyütme ameliyatı sırasında kullanılacak silikonlar göğüs duvarı kasının altından bulunan cebe yerleştirilir.

Atılan kesi sonucu oluşturulan boşluğa yerleştirilen akışkan kıvama sahip silikon sayesinde doğal bir görünüm elde edilir. Göğüs büyütme ameliyatı öncelikli olarak planlanır ve bu plan doğrultusunda ilerler.

Meme büyütme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Evet, meme büyütme ameliyatından sonra iz kalması mümkündür. Ancak, doktorunuz izleri gizlemek için meme altı kıvrımı, areola çevresi veya koltuk altı gibi bölgelerden kesiler yapar ve zamanla izler belirgin görünümlerini kaybeder. Dolayısıyla, estetik anlamda problem yaratacak izler söz konusu değildir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası tekrar sarkma olur mu?

Meme büyütme ameliyatından sonra sarkma olması mümkündür. Operasyondan sonra doğal yaşlanma süreci devam eder ve yıllar içinde hamilelik ve kilo değişiklikleri gibi faktörler de göğüslerin görünümünü değiştirebilir.

Op. Dr. Arif Eroğlu
Op. Dr. Arif Eroğlu

Cerrah Arif Eroğlu 1971 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Estetik ve Plastik Cerrahi cerrahı unvanını aldı. 2003 yılından bu yana özellikle lazer lipoliz ile vücut şekillendirme konusunda yeni teknikler geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

MD, Arif Eroğlu (RealSelf)
Op. Dr. Arif Eroğlu
Op. Dr. Arif Eroğlu

Cerrah Arif Eroğlu 1971 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Estetik ve Plastik Cerrahi cerrahı unvanını aldı. 2003 yılından bu yana özellikle lazer lipoliz ile vücut şekillendirme konusunda yeni teknikler geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

MD, Arif Eroğlu (RealSelf)
Tedavi İçeriğini Paylaş

Size Ulaşalım

Meme Büyütme Tedavisi Genel Özeti

Meme büyütme ameliyatı, memelerin hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu operasyon, genellikle meme implantları kullanılarak gerçekleştirilir ve implantlar meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Ameliyat öncesinde, büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkındaki tercihler konusunda plastik cerrah ile görüşülür ve kişinin meme yapısına göre uygun implantlar ve cerrahi teknikler belirlenir

Operasyon Sayısı

1

Operasyon Süresi

1 - 2 Saat

Anestezi

Genel

Hassasiyet Süreci

-

İşe Dönme Süresi

4 Hafta

Tam İyileşme

-

Sonuçların Kalıcığı

Kalıcı

Hastanede Kalma

-

Önemli Uyarı: Kısa bir özet olacak şekilde tamamen bilgilendirme amaçlı bir alandır. Kişiye özel veriler konsültasyon sonrası doktorumuz tarafından size söylenecektir.

Op. Dr. Arif Eroğlu