Meme Dikleştirme ( Mastopeksi )

Zamanın memede meydana getirdiği değişiklikler

Zayıflama veya hamilelik sonrası, meme cildindeki ve meme dokularındaki gevşemeye bağlı meme şeklinde değişiklikler meydana gelir. Memeyi asan bağlarda da gevşeme olur. Meme başı aşağıya doğru yer değiştirir. Memenin üst bölümünün dolgunluğu azalıp düzleşir. Meme dışa doğru yayılmaya başlar.

Doğum veya zayıflama olmasa bile sütyen kullanmayan kişilerde, yer çekiminin meme dokusu üzerine olan etkisi sonucu yukarıda bahsedilen değişiklikler daha geç ve daha az belirgin de olsa görülecektir .

Meme sarkmasında tedavi yöntemleri nelerdir ?

Bugün için henüz meme sarkmasını düzeltecek cerrahi olmayan bir metod yoktur. Dıştan sürülen kremlerin, masajın veya göğüs kası çalışmalarının herhangi bir faydası gösterilememiştir. Meme dikleştirme ( meme toparlama ) ameliyatında meme dokusu  çıkarılmaz; dokuları yukarı toparlanıp memenin eski diri hallerine getirilmeye çalışıldığı bir ameliyattır. Mastopeksi teknikleri, kalan izler ve ameliyat sonrası süreç meme küçültme ameliyatına benzer.

Meme normal boyutta ancak sarkma varsa meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

Meme hem sarkık hem de meme dokusunda ileri derecede hacim kaybı olmuşsa protezli meme dikleştirme uygulanmalıdır.

Meme sarkmasının dereceleri 

1.Derece (Hafif) Sarkma : Meme başı meme altı kıvrımının hala üzerindedir, ancak olması gereken yerden 1 cm aşağıya inmiştir.
2.Derece (Orta) Sarkma : Meme başı meme alt kıvrımı ile hemen hemen aynı hizaya inmiştir. Meme başı olması gereken yerden 1-3 cm aşağıdadır.
3.Derece (Şiddetli) Sarkma : Meme başı ayaklara bakar pozisyondadır ve meme altı kıvrımı seviyesinden daha aşağıya inmiştir. Meme başı olması gereken yerden 3cm den daha fazla aşağıdadır.

Meme sarkmasının cerrahi tedavisinde düzeltilenler

Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç;

  • Meme bezini şekillendirmek
  • Cilt fazlalığını gidermek
  • Meme başını olması gereken pozisyona getirmektir.

Günümüzde meme sarkması çözümlenirken, meme cildindeki fazlalık ve meme bezindeki sarkma aynı sorunun farklı öğeleri olarak değerlendirilmektedir. Meme cildi gerektiği kadar çıkartılırken, meme dokusu meme cildinden ayrılarak yeniden biçimlendirilmektedir. Bunun sonucu olarak meme cildinde bir gerginlik yaratmadan meme dokusu istenildiği gibi şekillendirilmektedir. Bu teknikte meme hacmi büyük ve meme sarkması ileri düzey olmadıkça sadece meme başından aşağıya doğru dik bir kesi izi kalmaktadır. Ancak cilt fazlalığının çok olduğu durumlarda  L veya Ters T ye dönülebilir. Meme cildi gergin kapatılmadığı ve kesi uzunluğu az olduğu için ameliyata bağlı iz 1 yıl sonra neredeyse fark edilmez bir düzeye kadar iner. Ancak yine de izlerin belirginliği kişinin yaşına, genetik yapısına ve cildinin yapısal özelliklerine göre değişebilir. Uygulanan teknik nedeniyle ameliyat sonrası elde edilen meme şekli erken dönemde çok iyi görünmeyebilir. Çünkü meme bezi şekillendirilirken normalden daha yukarı asıldığı için meme başı aşağı dönükmüş gibi gözükür. Ama 3-4 ay içinde yer çekimi etkisiyle meme bezi aşağı inerken meme başı olması gereken pozisyonu alır. Elde edilen meme şekli uzun bir süre için kalıcıdır. Hasta şişmanlayıp zayıflarsa, doğum yaparsa ve sütyen kullanmazsa memede zamanla sarkma olması kaçınılmazdır. Bu teknik ile zamanla dışa doğru yayılmış olan ve meme başı dışarı bakan bir memede, meme tabanı daraltılıp memenin iç tarafında dolgunluk oluşturulabilir. Ayrıca memenin üst yarısında da istenildiği gibi bir dolgunluk yaratılabilir.

 

Ameliyat kesileri

Meme dikleştirme ameliyatlarındaki sorunlardan biri meme üzerinde kalan ameliyat izleridir. Ne yazık ki kesi yapılan her yerde oranı değişse de bir iz mutlaka kalır. İzsiz kesi diye bir şey söz konusu değildir. Bu izler bazen çok dikkatli bakılmadıkça dikkat edilmeyecek kadar silikte olsalar bazı kişiler tarafından çok rahatsız edici bulunabilirler. Meme sarkıklığını estetik bir problem olarak gören hasta meme üzerinde kalan izin daha büyük estetik problem olduğunu düşünüyorsa ameliyat olmamalıdır. Çünkü bu durum bazılarına göre bir problemi düzeltirken başka bir problemin oluşturulması demektir. Ancak hasta memedeki sarkmadan çok rahatsız ve kabul edilebilir bir ize hazır ise ameliyat sonrası mutlu olacaktır.

Ameliyat öncesi

Meme dikleştirme flepli (bir dokuyu blok halinde olduğu yerden ayırıp farklı bir yere taşınması) bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrası dolaşımı zaten hassas olan dokunun kan dolaşımının bozulup doku ölümü olmaması için sigara içen kişilerin bırakması çok önemlidir. Ayrıca hastaların ameliyat sonrası kanama riskini en aza indirmesi için 10 gün önceden aspirin, doğum kontrol hapı, E vitamini almayı bırakması ve ameliyat sonrası da doktorunun aksi bir önerisi olmazsa 1 hafta süreyle kullanmaması gereklidir.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sırasında süt veren kanallar etkilense de süt verme fonksiyonu hiçbir zaman tamamen kaybolmaz.

Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 3 saat sürer. Silikon meme protezi de kullanılacaksa ameliyat süresi 3-4 saat kadardır. Genel anestezi altında yapılır. Aynı gün yada ertesi gün hastaneden çıkılabilir. Dren kullanılabilir. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı olmaz. Ameliyat sırasında konulan pansuman ilk olarak 2-3 gün sonra açılır. Dikişler cilt altı atıldığı için 15 gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra en az 1 ay boyunca meme ameliyatlarına özel sütyen kullanılması gerekir.

Hasta ameliyattan sonraki gün ev hayatına, 3-4 günde pansumanlı olsa da iş hayatına dönebilir. Ancak benim tavsiyem ameliyat sonrası en az 1 haftanızı ayırmanızdır. Hasta 15 gün sonra yürüme gibi egzersizlere başlayabilir. Göğüs kasının kullanıldığı sporlar için 3 ay kadar beklemek gerekir.

Komplikasyonlar

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası tüm ameliyatlardan sonra görülmesi olası enfeksiyon ve kanamaya bağlı kan birikmesi gibi istenmeyen durumlar nadir de olsa görülebilir. Ayrıca özellikle sigara kullananlarda meme başında doku ölümü de görülebilir. Kullanılan tekniğe bağlı değişen oranlarda meme başında his kaybı olabilir.