Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme Dikleştirme; Kadınlarda estetik görünümün önemli bir parçası olan memelerde birçok nedene bağlı olarak sarkma oluşabilir.

Genetik nedenler, doğuştan var olan yapısal bozukluklar, hamilelik, yaşa bağlı olarak oluşan sarkmalar, kısa sürede kilo alma ve kilo verme sonrasında memelerde sarkmalar oluşur. Böyle durumlarda mastopeksi olarak tanımlanan meme dikleştirme ameliyatları etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatları bu sorunu yaşayan kadınlarda estetik bir görünüm elde edilmesini sağlıyor.

Memeler Neden Sarkar?

Kısa sürelerde meydana gelen kilo değişiklikleri, sütyen kullanılmaması, hamilelik, kilo alıp verme, yaşlanma ile beraber yerçekiminin etkisi kadınlarda göğüs sarkmasına neden olur.

Aşırı sigara kullanımı da özellikle memelerde bağ dokusunun gevşemesine neden olduğu için göğüs sarkmalarına neden olur. Meme dikleştirme ameliyatı ile nedeni ne olursa olsun daha dik ve dolgun göğüslere sahip olmak mümkündür.

Meme Dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı göğüslerinde sarkma olan ve sağlık problemi olmayan, doğum yapmış ve yapmamış tüm kadınlara uygulanabilir.

Dik ve dolgun göğüsler kadınların özgüvenini yükselttiği için göğüs dikleştirme operasyonları daha sık yapılmaya başlanmıştır. Göğüs dikleştirme ameliyatı ile daha sosyal ve kendiyle barışık kadınların ortaya çıkması sağlanır.

Meme ucu ve meme altı çizgisi kontrol edilerek göğüs sarkması tespit edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

18 yaşına kadar erişkin bir kadının meme hacminin %90’nına ulaşılmıştır. Bu nedenle göğüs dikleştirme operasyonu için 18 yaşını doldurmuş olmak ve ameliyat için herhangi bir sağlık engellinin bulunmaması yeterli olacaktır. Bu uygulama için üst yaş sınırı bulunmaz.

Göğüs Sarkmasının Sınıflaması

Meme başı ile meme alt çizgisinin ilişkisine göre göğüs sarkması Hafif, orta, ağır ve yalancı pitoz olmak üzere 4 ayrı tipte sınıflandırılabilir.

Hafif göğüs sarkmalarında meme başı göğüs alt çizgisinin 1 cm kadar altına indiği sarkmalardır. Meme başının meme alt çizgisinin 1 ila 3 cm aşağısında olması durumlarında Orta seviye sarkma olarak tanımlanır.

Meme başı meme alt çizgisinin 3 cm veya daha fazla altına inmişse ağır meme sarkması olarak tanımlanır.

Yalancı sarkma (pitoz), meme başı meme alt çizgisinin yukarısında bulunduğu halde memenin alt kısmında kalan dokuların meme çizgisinin altına doğru sarktığı durumları ifade eder.

Tüm bu meme sarkma durumlarına karşı meme dikleştirme ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri

Spor ile mümkün olduğu düşünülse de sporun memenin dikleşmesi üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Sarkmış bir memede sadece Meme dikleştirme operasyonu yapılarak daha sıkı ve şekilli göğüslere sahip olmak mümkündür.

Göğüs dikleştirme ameliyatı ister protez ile kombine olsun, ister ise protez ile kombine edilmeden uygulansın genel anestezi altında uygulanır.

Meme dikleştirme uygulanacak hastada meme sarkması ile birlikte büyük meme şikayeti varsa meme küçültme, küçük meme şikayeti var ise meme büyütme aynı anda yapılmaktadır.

Ameliyat öncesinde yapılan muayenede cilt kalitesi ve meme ucunun pozisyonu gibi durumların değerlendirmesi yapılır. Sonrasında uygulanacak teknik, çıkarılacak meme dokusu veya konulacak meme protezi boyutuna karar verilir.

Dikleştirme işlemlerinde protez kullanımına ihtiyaç duyulduğunda operasyon yaklaşık olarak 2-2,5 saat protez kullanılmadan yapılacağı zaman ise memede sarkma seviyesine bağlı olarak 3-3,5 saat sürmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında memedeki fazla deri çıkartılır, aşağı ve dışa doğru sarkmış meme dokusu şekil verilerek toparlanır, meme başı olması gereken yere alınır. Bu işlemler sırasında memeyi küçültmek de istenirse meme dokusu çıkartılabilir veya hacim sağlamak için meme protezi konulabilir.

Memedeki kesinin nasıl olacağına sarkmanın şiddeti belirler. Hafif meme sarkmalarında meme yuvarlağından yapılan dairesel kesi ile problem düzeltilebilir.

Orta düzeydeki meme sarkmalarında meme yuvarlağındaki dairesel kesinin yanında meme yuvarlağından aşağıya doğru dikey(vertikal) inen bir kesi daha yapılır.

Ağır meme sarkmalarında ise ilk iki kesiye meme alt çizgisinde yapılan üçüncü bir kesi daha eklenmesi gerekebilir (ters T kesisi). Protez kullanıldığı durumlarda ise meme hacimlendiği için daha az deri çıkartılır ve kesiler daha kısalır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Birçok hastanın merak ettiği konulardan bir tanesi de meme dikleştirme operasyonu sonrasında iyileşme sürecidir. Operasyon sonrasında 1 gece hastanede takip edildikten sonra ertesi sabah hastaneden taburcu edilirsiniz.

Göğüs dikleştirme genelde ağrısı çok az olan bir operasyondur. İlk 2 gün kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber az da olsa ağrı yaşama durumu olabilir.

Böyle durumlarda ağızdan alınan ağrı kesici kullanarak rahatlıkla bu süreci atlatabilirsiniz. Göğüs dikleştirme operasyonundan 5 gün sonra çarpmalara dikkat etmek şartıyla normal sosyal hayatınıza dönmeniz mümkündür.

Silikon kullanımı durumunda ilk hafta ödem görülebilir ancak sonrasında bu ödem inmeye başlar.

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında bazen meme etrafında morluk oluşumu meydana gelebilir ancak birkaç haftalık süre içerisinde bu durum kendiliğinden ortadan kalkar.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Meme operasyonuna karar verdikten sonra plastik cerrahi uzmanına muayene için başvurmanız en doğrusudur. Muayene sırasında sizin için en uygun operasyon belirlenir. Bu sırada ne istediğinizi ve operasyondan beklentilerinizi açık ve net bir şekilde doktorunuza iletmelisiniz.

Operasyon öncesinde tüm hastalardan mamografi ve ultrasonografi çektirmesi istenir.

Operasyon öncesinde kullanmış olduğunuz ilaç var ise bununla ilgili doktorunuza mutlaka bilgilendirmeli ve size vereceği tavsiyelere harfiyen uymalısınız.

Operasyon öncesi kan sulandırıcı ilaçlar, gıda takviyeleri ve besinlerden uzak durmanız önemlidir. Ayrıca alkol ve sigara kullanıyorsanız 15 gün öncesinde kesmeniz gereklidir.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir Mi?

Meme dokusu çok az ise yada memelerin olandan daha büyük olması isteniyorsa göğüs dikleştirme ve meme protezi ameliyatı kombine edilebilir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sütyen Kullanımı

Meme dikleştirme ameliyatından sonra yaklaşık olarak 1 ay önden açılan cerrahi sütyen kullanımı önerilir. Bu sütyen kullanımı ilke ödem daha az olur ve daha hızlı geçer.

Ayrıca hem meme dokularına, hem de dikişlere de destek sağlar ve meme dokusuna fazla yük binmesini önler. Bu destek sayesinde ameliyat izlerinin daha iyi oluşması ve operasyonun daha başarılı olması sağlanır.

Operasyondan yaklaşık olarak 3 ay sonra da istediğiniz özelliklere sahip sütyen kullanabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Meme dikleştirme uygulaması çoğunlukla sağlık değil, estetik kaygılar ile yapıldığı için ameliyat SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek mi?

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Memelerde meydana gelen sarkma durumuna göre planlama yapılacağı için bazı durumlarda protez implant kullanımı gerekli olabilir. Böyle durumlarda daha hacimli göğüs boyutları ortaya çıkacaktır. Tüm bu sonuçlar uygulama öncesinde planlandığı için göğüs boyutları estetik ve şekilli görünüm elde edecektir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün mü

Göğüs sarkması orta yaş ve üzerindeki kadınların en fazla müzdarip oldukları sorunların başında gelir. Göğüs dikleştirme ameliyat gerektiren bir problemdir. Spor ile, krem ile veya çeşitli cihaz veya medikal uygulamalar ile ameliyatsız bir şekilde meme dikleştirme yapılabilmesi maalesef mümkün değildir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

Meme dikleştirme ameliyatları sonrasında görülen his kaybı genelde geçicidir ve belli bir süre sonra ortadan kaybolacaktır. Ancak düşük bir olasılık olsa da kalıcı bir his kaybı da görülebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2022

Meme dikleştirme operasyonlarında memenin sarkma derecesine ve uygulamada silikon kullanımına bağlı olarak fiyatlandırmalar yapılır. Kombine estetik gerektiren durumlarda ameliyat fiyatları da doğal olarak daha yüksek olmaktadır.

Daha sağlıklı fiyat teklifi alabilmek için doktor muayenesi mutlaka gereklidir. Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp