Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Meme (Gögüs) Küçültme Ameliyatı

meme küçültme

Meme Küçültme Kısaca

 • Meme küçültme estetiği, büyük memelerin neden olduğu fiziksel rahatsızlıkları gidermek için yapılan cerrahi bir müdahaledir.
 • Ameliyat genel olarak sırt ve boyun ağrılarını azaltmak, giysi seçimini kolaylaştırmak ve genel özgüveni artırmak amacıyla tercih edilir.
 • Farklı tekniklerle uygulanabilen ameliyat sonrası iyileşme süreci, hastanın genel sağlık durumuna ve cerrahi yönteme bağlı olarak değişiklik gösterecektir.  

Tedavi mutlaka bu konuda deneyimli, profesyonel bir doktor tarafından, iyi bir klinikte gerçekleştirilmelidir. 

Tedavinin Konu Başlıkları

Orantısız meme boyutu, hem erkekler hem de kadınlar için özgüveni düşüren bir problem olabilmektedir. Günlük hayatta negatif bir deneyime sebep olan bu durum, kolay bir meme küçültme ameliyatı sayesinde hızla ve kalıcı olarak çözüme ulaştırılabilir. Dr. Arif Eroğlu ile meme küçültme ameliyatı tüm beklentilerinizi karşılayacak kapsamlı bir tedavidir: Yenilenmiş bir siz, daha fazla konfor ve optimal sağlık. 

Nedir?

Meme küçültme estetiği memenin sahip olduğu şekli daha güzel bir yapıya kavuşturma işlemidir. Yapılan müdahale ile memenin sarkıklığı, büyüklüğü ve şekilsel bozukluğu mükemmel bir işlem sonucu ortadan kalkar.

İdeal vücut hatları için tüm bölgelerin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. Özellikle kadınlığı simgeleyen göğüsler vücut ölçülerine göre büyük olması halinde boyun ve omuz ağrılarına neden olur.

Günümüzde meme estetiği olarak adlandırılan ameliyat çeşitlerinden biri de meme küçültme işlemidir. Bu işlem her ne kadar kadınlara özgü görülse de erkekler tarafından da çok da tercih edilir.

Uygulama sırasında hastadan ağırlık ve sarkmaya neden olan fazla yağ dokusu ile birlikte deri vücuttan atılır ve meme dik bir forma kavuşur.

Neden Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, aşağıdaki durumlara neden olan büyük göğüslere sahip kişiler içindir:

 • Kronik sırt, boyun ve omuz ağrıları
 • Sutyen askılarından omuz olukları
 • Göğüs altında kronik döküntü veya cilt tahrişi
 • Nevralji
 • Bazı aktivitelere katılamamak
 • Büyük göğüsler nedeniyle zayıf öz imaj
 • Uygun iç çamaşırı ve kıyafet bulamamak

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı büyük göğüs formunu vücut ölçülerine uygun noktalara taşımak amacıyla yapılır. Büyük göğüslerin dışında yaşlanmayla beraber meme dokusunda meydana doku azalması sarkmaya neden olur.

Ayrıca yapılan doğum ve emzirme sonrası süt dolan göğüsler boşalarak sarkmaya meyilli hale gelir. Bu tür şekilsel bozukluklar günümüzde yapılan estetik operasyonlar ile istenilen başarıyı sağlıyor.

Özellikle göğüs küçültme ameliyatında yaşanan teknolojik gelişmeler ve kullanılan medikal malzemeler işlemin başarı oranını artırıyor. Göğüs küçültme estetiği ile birlikte meme dikleştirme işlerimi de gerçekleşir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Lejour (lolipop izle göğüs küçültme)

Gereğinden fazla büyük göğüsler kişinin vücudunda fazla yüke neden olur ve bu durum sırt ve boyun ağrılarına neden yol açar. Bu nedenle göğüs küçültme ameliyatı tek çare olarak görülür.

Ameliyat sırasında kullanılan tekniklerden birisi lejour yöntemidir. Güvenilir bir teknik olmasının yanında işlem sonrası dikiş izlerinin görülmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Bu durum hastanın iyileşme sürecini de uzatacaktır. Belirlenen miktarda meme dokusu çıkarılır ve meme istenilen boyuta getirilir.

Test T izle Göğüs Küçültme

Yaygın kullanılan tekniklerden biri de test T izle göğüs küçültme ameliyatıdır. Operasyon sırasında hem meme başının aşağı kısmında hem de meme kıvrımına kesi atılır. Atılan kesi sonrası fazla meme ve yağ dokusu alınır.

Greft Tekniği ile Göğüs Küçültme

Grev tekniği ile meme küçültme işlemi gereğinden fazla büyük göğüsleri uygulanır. Tekniğin en önemli özelliği besleyen sinir ve damarların korunmadan meme dokusunun alınmasıdır. Bu tekniğin uygulandığı hastalar göğüs küçültme ameliyatı sonrası süt veremezler.

Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, çeşitli durumlar için sıklıkla uygulanır. Bu ameliyat, hem kadınlar hem erkekler tarafından tercih edilen bir işlemdir. En yaygın sebep, memelerin boyutunun günlük hayatı negatif yönde etkilemesi ve özgüveni düşürmesidir. Bununla beraber, hastalar memelerin orantısızca büyümesine sebep olacak rahatsızlıklar geçirmiş olabilirler. Meme küçültme ameliyatını seçmek için memelerin büyük bir sağlık sorununa sebep olması gerekmez; basitçe daha konforlu ve özgür hissetmek için de bu işlem yapılabilir. 

Ameliyat, bir uzman tarafından gerçekleştirildiğinde güvenlidir ve hastalara kendi bedenleriyle barış içinde olma fırsatını sağlar. 

Faydaları Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı pek çok fayda sunar: 

 • Omuz ve sırt ağrılarının azalması
 • Daha rahat fiziksel aktivite yapabilme
 • Daha dengeli ve orantılı bir vücut görünümü
 • Giysi seçiminin kolaylaşması
 • Deri tahrişleri ve enfeksiyonların azalması
 • Ögüven artışı
 • Postür (duruş) düzelmesi
 • Uyku kalitesinin artması

Riskleri Nelerdir?

Güvenilir bir uzman tarafından uygulanırsa, meme küçültme ameliyatı tamamen güvenlidir. Ancak her cerrahi operasyon gibi kanama, enfeksiyon veya anesteziye hassasiyet gibi riskleri vardır. Bunun yanında görülebilecek yan etkiler şu şekildedir: 

 • Geçici olan morarma
 • Yara izi
 • Emzirmede zorluk veya yetersizlik
 • Sol ve sağ göğüslerin boyutu, şekli ve görünümündeki farklılıklar
 • Sonuçlardan memnun olmamak
 • Nadiren meme uçlarını ve meme uçlarının etrafındaki deriyi kaybetmek veya bu bölgelerde his kaybı

Kimlere Uygulanabilir?

18 yaşını geçip erişkinliğe ulaşmış bireyler meme küçültme ameliyatı olabilirler. Ayrıca, ameliyat hem kadınlar hem de erkekler için uygundur. Ancak aşırı sigara/alkol tüketimi, obezite, kilo vermeyi planlamak gibi durumlar söz konusuysa, ameliyat tavsiye edilmeyebilir. Her birey farklı olduğundan, tedavi planı da kişiye göre değişiklik gösterecektir. Burada en önemli görüş ve nihai karar, danışacağınız doktorunki olacaktır. 

Kliniğimizde bizimle görüşmeye geldiğinizde, Dr. Arif Eroğlu şikayetlerinizi ve beklentilerinizi dinleyecek, sizi muayene edecek ve analizleri doğrultusunda bir yol haritası çıkaracaktır. Bir ameliyata uygun olup olmadığınızı anlamanın en kesin ve sağlıklı yolu daima bir profesyonele danışmaktır. 

Kadınlarda Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Olur?

Kadınlarda meme küçültme ameliyatı bir sebeple aşırı büyümüş (dış faktörler, rahatsızlıklar veya genetik) ve ağrıya sebep olan büyük memeleri küçültmek için yapılır. Ameliyat sırasında meme dokusu ve derinin fazlası çıkarılır, meme başı (areola) daha küçük bir boyuta getirilir ve meme yeniden şekillendirilir. Bu operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır ve iyileşme süreci birkaç hafta civarıdır. 

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Olur?

Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) durumunda meme küçültme ameliyatı çözümler arasında değerlendirilir. Bu ameliyat sırasında fazla meme dokusu ve yağ çıkarılır. Genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılır ve iyileşme süreci birkaç hafta içinde tamamlanır. 

Ameliyat Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı planlı ve programlı bir şekilde yürütülen süreçtir. Operasyon öncesi hem hastaya hem de doktora büyük görevler düşüyor.

Karşılıklı fikir alışverişi yapılmalı ve hasta taleplerini açıkça dile getirmelidir. Hasta yapması gereken tavsiye ve önerilere harfiyen uymak zorundadır.

Ameliyata başlamadan önce hastanın genel sağlık durumuna görmek amacıyla tahlil ve tetkikler yapılır.

Yapılan bu değerlendirmeler sonucu hastanın ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Tüm bu aşamalardan sonra göğüs küçültme ameliyatı uzman plastik cerrahlar tarafından genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Sonrası Ne Yapılmalı?

Pek çok kişi  ameliyatın bitmesiyle bir rahatlama hisseder. Bununla birlikte, ameliyattan sonra enerji düşüklüğü alışılmadık bir durum değildir. 

Yaklaşık üç hafta sonra morarmaların neredeyse tamamının gittiğini ve şişliğin büyük kısmının azaldığını fark edeceksiniz. Kesileriniz pembe veya kahverengi görünebilir ve dokunulduğunda hassas ve sert hissedilebilir. İşte iyileşme sürecini kolaylaştıran birkaç ipucu: 

 • Doktorun verdiği talimatları izlemek
 • Önerilen ilaçları düzenli kullanmak
 • Ameliyat bölgesine dikkatli bakım yapmak
 • Ağır kaldırmaktan kaçınmak
 • Önerilen süre boyunca spor yapmamak

Ameliyat sonrası neden korse kullanılır?

Ameliyat sonra doktorunuzun talimatlarına birebir uymak, iyileşme süreciniz için önemlidir. Korse kullanımı pek çok hastaya ameliyat sonrası için doktorları tarafından önerilir. Bunun sebebi, korsellerin şekli korumaya ve konforu sağlamaya yardımcı olmalarıdır. Üstelik, ameliyatınız henüz yeniyken o bölgede biraz desteğe ihtiyaç duyarsınız. Bu hem hareketlerinizi kolaylaştırır, hem de ağrı ve acıya iyi gelir. Bunun yanında, korse kullanmak ödem için de iyi bi çözüm olacaktır. 

İyileşme Ne Kadar Sürer?

Aynı tedavi planları gibi, iyileşme süreci de oldukça kişiseldir. Her bireyin genel sağlık durumu, yaşam koşulları ve bedensel durumu farklı olduğundan, bu süre herkes için farklı olacaktır. Ancak iyileşmenin büyük bir kısmı, birkaç hafta içinde tamamlanır. Bu süreden sonra aktivetelerinize kolayca dönebilirsiniz.Bununla beraber,  hastaların küçük bir kısmı, tüm şişliklerin gitmesinin 3-4 ay aldığını da belirtmiştir. 

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Estetik operasyonlar gelişen şartlar doğrultusunda her yıl güncellenerek hastalara duyurulur. 2024  yılının başlamasında birlikten fiyatlarda birtakım değişiklikler yaşanmaya başladı.

Meme küçültme ameliyatı fiyatları hastanın ihtiyacı doğrultusunda netleşir. Çünkü bazı hastalar ameliyat sırasında işlemin farklı uygulamalar ile kombine edilmesini talep edebilirler. Bu durum doğrudan fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

Meme küçültme ameliyatı kullanılan tekniğe hastanın beklentisini ve doktorun deneyimine bağlı olarak belirlenir.

Dr. Arif Eroğlu ile Meme Küçültme Tedavisi

Meme küçültme ameliyatının tüm detaylarını konuştuktan sonra, sıra en önemli karara gelir: Doktor tercihi. Deneyimli bir uzmanla çalışmak, süreçten maksimum verimi almanızı ve sonuçların sizi memnun etmesini sağlar. Dolayısıyla, bu adımın kritik öneminin bilincinde olmalısınız. 

Dr. Arif Eroğlu, bilgisi, deneyimi ve becerisiyle yıllardır pek çok kişinin hayatına dokunmuş bir uzmandır. Bedeninizde yapacağınız böylesine büyük bir değişim de, mutlaka bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir. Özgüveniniz ve sağlığınızı şansa bırakmak istemiyorsanız, kliniğimizi arayın, randevunuzu şimdi oluşturalım. Yenilenmiş bir siz bir arama uzağınızda! 

Meme Küçültme Hkk. Sıkça Sorulan Sorular


Göğüs küçültme sonrası dikiş izi görülür mü?

Ameliyat sonrası hastalarda kendiliğinden eriyen özelliğe sahip estetik dikişler kullanılır. Dolayısıyla meme küçültme sonrası dikiş izi görülmez.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Geliştirilmiş estetik operasyonlardan biri olan göğüs küçültme ameliyatında farklı teknikler kullanılır. Dolayısıyla kullanılan yöntemler süt bezlerine zarar vermediği için yapılan estetik operasyon sonrası bayanlar çocuklarını emzirebilirler.

Ameliyat sonrası meme kanserine yakalanabilir miyim?

Hayır. Göğüs küçültme operasyonu sırasında meme içerisinde bulunan fazla doku alınacağı için hastaların kansere yakalanma riski de azalır.

Ameliyat sonrası neden korse kullanılır?

Küçültme ameliyatı sonrasında hastalara korse takmaları önerilir. Çünkü özel olarak tasarlanan korse göğüslerde bulunan dikişlere zarar vermez ve göğüslerin kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur.

Kilo alımı ya da doğum sonrası göğüslerim yeniden büyür mü?

Hayır. Kilo alımı ya da doğum sonrası göğüsler eskisi kadar büyük olmaz. Sadece süt oluşumu nedeniyle göğüslerde bir miktar büyüme görülür.

Meme küçültme ameliyatı hangi operasyon ile kombine edilir?

Hastanın isteği ve talebi doğrultusunda göğüs küçültme ameliyatı sırasında benzer bir ameliyat olan meme dikleştirme ameliyatı da gerçekleşebilir.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Estetik ve bazı sağlık sorunlarından dolayı yapılan meme küçültme ameliyatları birtakım ücretler doğrultusunda gerçekleşir. Maliyetli bir operasyon olan göğüs küçültme ameliyatı ücretleri SGK tarafından karşılanmaz. Dolayısıyla göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen hastaların fiyatlar hakkında fikir sahibi olması gerekir. Çünkü hastanın işlem için belli bir bütçe ayırması gerekir.

Op. Dr. Arif Eroğlu
Op. Dr. Arif Eroğlu

Cerrah Arif Eroğlu 1971 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Estetik ve Plastik Cerrahi cerrahı unvanını aldı. 2003 yılından bu yana özellikle lazer lipoliz ile vücut şekillendirme konusunda yeni teknikler geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

MD, Arif Eroğlu (RealSelf)
Op. Dr. Arif Eroğlu
Op. Dr. Arif Eroğlu

Cerrah Arif Eroğlu 1971 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2001 yılında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Estetik ve Plastik Cerrahi cerrahı unvanını aldı. 2003 yılından bu yana özellikle lazer lipoliz ile vücut şekillendirme konusunda yeni teknikler geliştirmiş ve bu alanda büyük başarılara imza atmıştır.

MD, Arif Eroğlu (RealSelf)
Tedavi İçeriğini Paylaş

Size Ulaşalım

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatı: Tedavi Özeti

Meme küçültme ameliyatı, göğüslerinin büyüklüğünden memnun olmayan kadınların tercih ettiği bir estetik prosedürdür.

Operasyon Sayısı

1

Operasyon Süresi

2 -3 Saat

Anestezi

Genel/Lokal

Hassasiyet Süreci

-

İşe Dönme Süresi

2 Hafta

Tam İyileşme

-

Sonuçların Kalıcığı

Kalıcı

Hastanede Kalma

-

Önemli Uyarı: Kısa bir özet olacak şekilde tamamen bilgilendirme amaçlı bir alandır. Kişiye özel veriler konsültasyon sonrası doktorumuz tarafından size söylenecektir.

Op. Dr. Arif Eroğlu