Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Meme Küçültme

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme estetiği memenin sahip olduğu şekli daha güzel bir yapıya kavuşturma işlemidir. Yapılan müdahale ile memenin sarkıklığı, büyüklüğü ve şekilsel bozukluğu mükemmel bir işlem sonucu ortadan kalkar.

İdeal vücut hatları için tüm bölgelerin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. Özellikle kadınlığı simgeleyen göğüsler vücut ölçülerine göre büyük olması halinde boyun ve omuz ağrılarına neden olur.

Günümüzde meme estetiği olarak adlandırılan ameliyat çeşitlerinden biri de meme küçültme işlemidir. Bu işlem her ne kadar kadınlara özgü görülse de erkekler tarafından da çok da tercih edilir.

Uygulama sırasında hastadan ağırlık ve sarkmaya neden olan fazla yağ dokusu ile birlikte deri vücuttan atılır ve meme dik bir forma kavuşur.

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı büyük göğüs formunu vücut ölçülerine uygun noktalara taşımak amacıyla yapılır. Büyük göğüslerin dışında yaşlanmayla beraber meme dokusunda meydana doku azalması sarkmaya neden olur.

Ayrıca yapılan doğum ve emzirme sonrası süt dolan göğüsler boşalarak sarkmaya meyilli hale gelir. Bu tür şekilsel bozukluklar günümüzde yapılan estetik operasyonlar ile istenilen başarıyı sağlıyor.

Özellikle göğüs küçültme ameliyatında yaşanan teknolojik gelişmeler ve kullanılan medikal malzemeler işlemin başarı oranını artırıyor. Göğüs küçültme estetiği ile birlikte meme dikleştirme işlerimi de gerçekleşir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Estetik operasyonlarda doktor seçimi son derece önemlidir. Göğüs küçültme ameliyatı ne zor ne de kolay bir ameliyattır. Ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı öncesi yapılan doktor seçimi ile birlikte ön görüşme gerçekleşir ve burada ameliyatın boyutları hastaya anlatılır.

Hasta beklentilerini dile getirerek kullandığı ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirir. Kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte takviye ürünler ameliyat öncesinde bırakılmalı sigara ve alkol kullanımına ara verilmelidir. Memenin yapısı hakkında fikir sahibi olmak için kesinlikle mamografi çekilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası hasta bir gece hastanede bekletilir burada gerekli takipler yapılır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme dokusu içerisinde bulunan fazla kan birikintisi ince kanüller aracılığı ile dışarı atılır.

İlk birkaç gün ağrı ve sızı olabilir bu nedenle ağrı kesici kullanılabilir. Kimi hastalarda şişlik ve morluk yaşanabilir bu tür durumlarda tedirgin olmaya gerek yoktur bunlar tamamen geçici etkenlerdir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iyileşme hızını seyrini olumlu yönde ilerletmek amacıyla sporcu sütyeni kullanılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatı planlı ve programlı bir şekilde yürütülen süreçtir. Operasyon öncesi hem hastaya hem de doktora büyük görevler düşüyor.

Karşılıklı fikir alışverişi yapılmalı ve hasta taleplerini açıkça dile getirmelidir. Hasta yapması gereken tavsiye ve önerilere harfiyen uymak zorundadır.

Ameliyata başlamadan önce hastanın genel sağlık durumuna görmek amacıyla tahlil ve tetkikler yapılır.

Yapılan bu değerlendirmeler sonucu hastanın ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Tüm bu aşamalardan sonra göğüs küçültme ameliyatı uzman plastik cerrahlar tarafından genel anestezi altında yapılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Hem sağlık hem de güzellik kaygısı ile yapılan göğüs küçültme ameliyatı günümüzde farklı tekniklerle gerçekleşir.

Operasyon hastaya ve hastanın ihtiyaçlarına göre şekillendiği için kişiye özel planlanır. Göğüs küçültme işlemi sırasında farklı tekniklerin kullanılmasının en temel nedeni her geçen gün farklı yöntem ve tekniklerin geliştirme kullanılmasıdır.

Lejour (lolipop izle göğüs küçültme)

Gereğinden fazla büyük göğüsler kişinin vücudunda fazla yüke neden olur ve bu durum sırt ve boyun ağrılarına neden yol açar. Bu nedenle göğüs küçültme ameliyatı tek çare olarak görülür.

Ameliyat sırasında kullanılan tekniklerden birisi lejour yöntemidir. Güvenilir bir teknik olmasının yanında işlem sonrası dikiş izlerinin görülmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Bu durum hastanın iyileşme sürecini de uzatacaktır. Belirlenen miktarda meme dokusu çıkarılır ve meme istenilen boyuta getirilir.

Test T izle Göğüs Küçültme

Yaygın kullanılan tekniklerden biri de test T izle göğüs küçültme ameliyatıdır. Operasyon sırasında hem meme başının aşağı kısmında hem de meme kıvrımına kesi atılır. Atılan kesi sonrası fazla meme ve yağ dokusu alınır.

Greft Tekniği ile Göğüs Küçültme

Grev tekniği ile meme küçültme işlemi gereğinden fazla büyük göğüsleri uygulanır. Tekniğin en önemli özelliği besleyen sinir ve damarların korunmadan meme dokusunun alınmasıdır. Bu tekniğin uygulandığı hastalar göğüs küçültme ameliyatı sonrası süt veremezler. Göğüs Küçültme Ameliyatı Ağrılı mıdır? Her cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatı sonrası hastalar ağrı ve sızı hissedebilirler. Bu zorlu süreci hastalar ağrı kesici kullanarak atlatabilirler. Göğüs Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Estetik operasyonlarda kimi zaman kişiye bağlı riskler görülebilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası hastalarda daha çok meme başında his kaybı meydana gelir. Ayrıca memede şişlik ve morluklar da görülebilir. Bu nedenle meme ucuna kompresör uygulanabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası meme içerisinde biriken kanlar kullanılan ince kanüller yardımı ile vücuttan atılır.

MEME KÜÇÜLTME HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Göğüs küçültme sonrası dikiş izi görülür mü?

Ameliyat sonrası hastalarda kendiliğinden eriyen özelliğe sahip estetik dikişler kullanılır. Dolayısıyla meme küçültme sonrası dikiş izi görülmez.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Geliştirilmiş estetik operasyonlardan biri olan göğüs küçültme ameliyatında farklı teknikler kullanılır. Dolayısıyla kullanılan yöntemler süt bezlerine zarar vermediği için yapılan estetik operasyon sonrası bayanlar çocuklarını emzirebilirler.

Ameliyat sonrası meme kanserine yakalanabilir miyim?

Hayır. Göğüs küçültme operasyonu sırasında meme içerisinde bulunan fazla doku alınacağı için hastaların kansere yakalanma riski de azalır.

Ameliyat sonrası neden korse kullanılır?

Küçültme ameliyatı sonrasında hastalara korse takmaları önerilir. Çünkü özel olarak tasarlanan korse göğüslerde bulunan dikişlere zarar vermez ve göğüslerin kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur.

Kilo alımı ya da doğum sonrası göğüslerim yeniden büyür mü?

Hayır. Kilo alımı ya da doğum sonrası göğüsler eskisi kadar büyük olmaz. Sadece süt oluşumu nedeniyle göğüslerde bir miktar büyüme görülür.

Meme küçültme ameliyatı hangi operasyon ile kombine edilir?

Hastanın isteği ve talebi doğrultusunda göğüs küçültme ameliyatı sırasında benzer bir ameliyat olan meme dikleştirme ameliyatı da gerçekleşebilir.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Estetik ve bazı sağlık sorunlarından dolayı yapılan meme küçültme ameliyatları birtakım ücretler doğrultusunda gerçekleşir. Maliyetli bir operasyon olan göğüs küçültme ameliyatı ücretleri SGK tarafından karşılanmaz. Dolayısıyla göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen hastaların fiyatlar hakkında fikir sahibi olması gerekir. Çünkü hastanın işlem için belli bir bütçe ayırması gerekir.

Meme Küçültme Fiyatları 2022

Estetik operasyonlar gelişen şartlar doğrultusunda her yıl güncellenerek hastalara duyurulur. 2022 yılının başlamasında birlikten fiyatlarda birtakım değişiklikler yaşanmaya başladı.

Meme küçültme ameliyatı fiyatları hastanın ihtiyacı doğrultusunda netleşir. Çünkü bazı hastalar ameliyat sırasında işlemin farklı uygulamalar ile kombine edilmesini talep edebilirler. Bu durum doğrudan fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

Meme küçültme ameliyatı kullanılan tekniğe hastanın beklentisini ve doktorun deneyimine bağlı olarak belirlenir.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp