Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Plati̇smaplasti̇

Plati̇smaplasti̇

Çene çizginizin ve çenenizin altında bir bant gibi uzanan kaslar vardır. Bunlar “platizma” kasları olarak adlandırılır. Yaş ilerledikçe bu kaslar birbirinden ayrılarak “platizma bantlarına” neden olur. Platismaplasti, bu ayrılmış kasları geri getirmek için yapılan bir ameliyattır. Platismaplasti ameliyatı boyun germe ameliyatının bir parçası olabileceği gibi ayrı bir ameliyat da olabilir. Boyun bölgesinde çok fazla sarkma ve deri fazlalığı varsa, boyun germe gerekebilir. 

Platismaplasti nasıl yapılır?

Platismaplasti ameliyatında cerrah, çene altındaki sarkma belirtilerini düzeltmek amacıyla platisma kaslarını bir araya getirmek için çene altından bir kesi yapar. Platsimoplasti insizyonu boynun altındadır. Cerrah mandibular sınırdan başlar ve kaldırmanın alt sınırına kadar dikişler koyar. Gerekirse, cerrah platisma kasından birkaç santimetre kesebilir. Yatak dikişleri (Matress Insicions) konularak yapılır. Platizma kasları birbirine dikilerek boyun posterior ve superior olarak inceltilebilir. Boyun bölgenizdeki bantlardan şikayetçiyseniz platismaplasi ameliyatı yapmanız gerekir. Gerekirse boyun liposuction ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

İyileşme süresi ne kadardır?

Bu, eşlik eden prosedüre bağlı olarak değişir. İyileşme süreci genellikle yaklaşık bir hafta sürer. 

Boyun Germe ve Platismaplasti ameliyatları arasındaki fark nedir? 

Boyun Germe, boyun bölgesini tamamen gençleştirmek için yapılan geniş bir prosedürdür. Bunun aksine, plastismaplasti, bantlarını boyun çevresindeki gevşek bantları sarkmış platizma bantlarını düzeltmek için özel bir prosedürdür. Platismaplasti boyun germe ile birlikte veya tek başına yapılabilir. Plastmaplasti ameliyatı için kesi noktası çene altıdır. Diğer yandan, boyun germe ameliyatı için kesi kulağın önünden saç çizgisine kadar yapılır.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp