Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer; Fraksiyonel kelimesi silah sektöründen estetiğe geçmiş olup ‘delik’ anlamına gelir. Güçlü lazer cihazları grubuna giren CO2 lazerler, 10 600 nm gibi çok uzun dalga boyuna sahiptir. Fraksiyonel özellik etkinliği arttırırken yan etkiyi en aza indirmekte ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Radyofrekans bir elektrik dalgasıdır. Deri altında fibroblast uyarımı ve buna bağlı elastin-kolajen üretimi sağlayarak Fraksiyonel CO2 Lazerin etkisini arttırabilir. Fraksiyonel CO2 Lazer, radyofrekans ile beraber 120 mikrometrelik deliklerden geçerek elektrik enerjisinin çok daha derin katmanlara ulaşmasını sağlayabilir.

Sinerjik etkiyle yüksek ısı oluşturarak dokuları buharlaştıran Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer hem cilt yüzeyine hem de cildin derin tabakalarına aynı anda etki edebilen yüksek teknolojik bir sistem olabilir. Cilt yüzeyi pürüzsüzleşirken cilt altı bağ dokusu sıkılaşabilir ve yenilenebilir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerin özelliği nedir?

Bilgisayar ve optik teknolojisindeki gelişmeler sayesinde ‘Fraksiyonel Lazer’ kullanılmaya başlanmıştır. Bu fraksiyonel özellik delikler şeklinde atış yaparak CO2 lazerlerin uygulandığı alanın tamamına değil, arada sağlam dokular kalacak şekilde noktasal etkiler yapmasını sağlayabilir.

Her biri milimetreden çok daha küçük olan mikron büyüklüğünde lazer ışınlarının deriyi etkilemesi önemli kazanımlar getirebilir. Geniş bir alanı etkilemek yerine arada sağlam dokular bırakılması şeklinde olan bu uygulama ile etki artabilir, yan etki azalabilir, iyileşme hızlanabilir.

Radyofrekans bir elektrik enerjisi olduğu için epidermisi geçemeyebilir. Epidermis su tutma özelliği olmayan bu nedenle elektrik iletkenliğine izin vermeyen bir yüzeyel cilt tabakasıdır. CO2 Lazerin açtığı fraksiyonel deliklerden radyofrekans enerjisi cilt altına kolayca iletilebilir.

Bu sinerjik etki sayesinde genç bir doku oluşabilir. Cildin yüzeyindeki lekeler, benler, siğiller, keratozlar, akne izleri giderilirken cilt altında yeni fibroblastlar stimüle edilerek gözenekler daraltılabilir, cilt ipeksi bir hal alabilir.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonrası 4-5 gün süresince günde birkaç kere olmak üzere nemlendirici krem uygulanmasına özen gösterilmelidir. Kızarıklık ve ödem için aralıklı soğuk kompres uygulanabilir.

İşlemlerden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de güneşten korunmadır. Bundan dolayı güneşli ortama çıkarken yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin kullanılması gerekebilir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer hangi durumlarda kullanılmaktadır?

 • Akne izlerinde altın standart bir tedavidir.
 • Güneş lekeleri,
 • Yaşlılık lekeleri,
 • Keratozlar,
 • Doğum sonrası kalan lekeler,
 • Geniş gözeneklerin ve kaba cilt görünümünün giderilmesi,
 • İnce ve orta düzeydeki kırışıklıkların giderilmesi,
 • Derin kırışıklık çizgilerinin azaltılması,
 • Yara izlerinin giderilmesi veya azaltılması
 • Yanık veya cerrahi nedenlere bağlı yara izlerinin tedavisi,
 • Doğum veya diğer nedenler ile oluşmuş cilt çatlaklarının azaltılması,
 • Renksiz benlerin alımı,
 • Siğillerin alımı.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer Uygulama Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması güçlü bir tedavi yöntemi olduğu için, tedavi öncesi hasta güneş ve solaryum dan bir ay uzak kalınabilir. Tedavi sonrası çeşitli sorunlarla karşılaşılmaması amacıyla bazı önlemlerin alınması gerekir.

Öncelikle bazı ilaçların kullanımı söz konusu ise uygulamadan kaçınmak gerekebilir. Aspirin, heparin gibi pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar, retinoid maddesini içeren ilaçlar (roaccutane, tretin, acnelyse, differin, zoretanin) kullanılıyorsa uygulama sakıncalı olabilir.

Ayrıca tetrasiklin, östrojen, progesteron, klorokin kullanımı söz konusu ise dikkatli olunmalıdır. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon gibi cilt soyma işlemleri yapılmışsa, kısa süre için uygulama yapılmamalıdır. Aktif herpes enfeksiyonları ve derideki açık yaralar-enfeksiyonlar varsa Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması yapılmaz.

Kaç tip fraksiyonel lazer vardır?

Başlıca iki tip fraksiyonel lazer vardır:

-Nonablatif yani soyucu olmayan fraksiyonel lazer (Er.Glass. Nd.YAG.)

-Ablatif yani soyucu olan fraksiyonel lazer (Er.YAG, CO2)

İlk fraksiyonel lazerler Er.Glass sistem olarak üretilmiştir. Bu sistem ablatif (soyucu) bir sistem değil nonablatif bir sistem olduğu için cilt soyma yapmamış sadece cilt altındaki kolajen liflerini hafifçe etkilemiştir. Fraksiyonel Er.Glass Lazer ve Nd YAG Lazer cilt yüzeyinde bir değişiklik yapmadığı ve cilt altındaki bağ dokusu uyarımı etkisi de zayıf olduğu için tercih edilmemiştir.

Nonablatif sistemlerde kullanılan lazer felsefesi sayesinde cilt yenileme uygulamarında yeni bir dönem açılmıştır. Bu sistem ablatif (soyucu) etki fraksiyonel uygulama ile birleştirilerek ‘Ablatif’ olarak fraksiyonel lazer özellikte Er.YAG sistem cihazlar üretilmiştir.

Teknolojik gelişmelerin son halkası olarak Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer üretilmiştir. SmartXIDE DOT en gelişmiş Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerdir. Şu an için en profesyonel ablatif lazer cilt yenileme sistemidir. CO2 lazerin fraksiyonel uygulanması ile Radyofrekans enerjisinin cilde penetrasyonu güçlendirilirken yan etkiler aza indirilmiştir.

Radyofrekanslı  Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması sonucu mikroskobik sütunlar halinde buharlaştırma uygulanan ciltte vücudun doğal tamir süreçlerini başlatır. Bu sayede kolajen liflerin sıkılaşması yanında yeni kolajen liflerin oluşumu gerçekleşir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer uygulaması nasıldır?

Lazer uygulamasından yaklaşık 30 dakika önce anestezik etkili krem uygulaması işlemlerin konforlu geçmesini sağlayabilir, hissedilecek olası rahatsızlık minimale indirebilir.

Yüz için uygulama süresi genellikle yarım saat civarında sürebilir. Uygulama sonrası hafif ödem, kızarıklık ve mikroskobik noktalanmalar görülebilir.

Yaklaşık 48-72 saat sonra yenilenmiş bebeksi cilt dokusu kendini göstermeye başlayabilir. Bu dönemde sosyal ortamlarda kapatıcı kullanılarak rahatça bulunulabilir. Yeni cilt oluşumu; cilt dokusunda sıkılaşma ve gençleşme 3 ay boyunca devam edebilir. Doğal tamir mekanizmalarını harekete geçirdiği için sonuç kalıcı olabilir. Silinen lekeler ya da alınan benler, siğiller, keratozlar geri dönmez ama sonrasında bir süre yenilerinin oluşmaması için özellikle güneşten korumaya özen göstermek şart olabilir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer tedavisi tek seanstır ancak derin iz ve çukurlara sahip bir cilt için birkaç seans daha uygulama gerekebilir.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp