Hemen Ara:

+90 539 560 22 89

Ulthera

Ulthera nedir?

Ulthera, zamanın ve yerçekiminin ciltte yarattığı gevşeme, sakma ve dalgalanmayı gideren, kişinin sosyal hayatından uzak kalmasını gerektirmeyen, derin doku katmanlarını hedefleyen yüz germe uygulamasıdır.

Ulthera, cerrahi olmayan, enjeksiyonsuz, mikro odaklı ultrason kullanılarak cildin SMAS tabakasına ultrasonik sütürler ile yeniden sıkı olarak yapıştırıldığı bir ‘ameliyatsız yüz asma’ sistemidir. Ultheraphy sisteminde kullanılan ‘Deep sea’ adı verilen teknolojide ‘fokus ultrason’ ile cildin alt tabakalarında ‘sıcak noktalar’ yaratılabilir. Bu sayede cilt kendi onarım sürecini oluşturarak yeni kolajen üretimine başlnabilir. Ciltte önce ‘lifting’ hemen ardından ‘sıkılaşma ve gerilme’ etkisi kendini gösterebilir.

Ulthera nasıl etki eder?

Ulthera derinliği hassas bir şekilde ayarlanmış lokalize ısıtma özelliği ile, güneş enerjisini odaklayan bir büyüteç gibi, cildin yüzeyine zarar vermeden, dokuyu dışarıdan ısıtmak için mikro-odaklı ultrason enerjisini cildin altına gönderilebilir.

Ses dalgaları cerrahi yüz germe operasyonlarındaki bistüri kesilerini taklit ederek cilt altı dokuda tamir mekanizmalarını uyarır ve cildi SMAS’a tekrar yapıştırabilir. Cildin alt tabakalarında yaratılan ısı artışı ile cildin kendini onarım sürecini başlar ve yeni kolajen üretimi tetiklenebilir.

Ulthera sürecinin ardından kaşlar ve yanaklar yukarı doğru kalkabilir, göz kapağında ki deri fazlası gerilerek göz kapağı sıkılaşabilir, göz altı torbaları giderilebilir. Sonuç,  sıkı ve gergin bir cilt, kırışıklıklarda azalma, güçlenmiş bağ dokuları ve daha fazla kolajen üretimi ile genç bir cilt oluşumu olabilir.

Ultherapy nasıl uygulanır?

Uygulamayı yapacak uzman önce uygulama başlığını cilde değdirerek, cilt ve cilt altı dokusunu görüntüler ve çalışma alanını planlar. Ultherapy işlemi sırasında cilt altı dokular sadece ameliyatlarda görülebilecek şekilde ekrandan görülerek uygulama yapılır. Ulthera scanner ile çalışan bir fokuslu ultrasondur. SMAS her ciltte farklı derinlikte olduğundan SMAS’ı görerek çalışmak etki için çok önemli olabilir.

Yüzdeki her bölge için farklı bir derinliğe inmek gerekeceğinden scanner ile ekrandan devamlı takip edilerek cildin 4,5mm, 3 mm ve 1.5 mm altına fokuslanmış termal hasar odakları ile cildin yeniden SMAS’a yapışması sağlanabilir.

Ultherapy sırasında cilt yüzeyi tahrip edilmeyebilir. Cilde ulaşan enerji sayesinde fibroblast stimulasyonu artabilir, cilt altı dokular kendini yenilemeye başlaryabilir ve ciltte yeni kolajen oluşumu sağlanabilir, cilt SMAS’ a sımsıkı yapışabilir. Güçlü bir ‘cilt asma’ etkisi meydana gelerek zaman içinde ameliyatsız cerrahi olmayan bir yüz germe etkisi oluşabilir.

Ultherapy 1.5 mm lik başlıklarla kırışıklık tedavisi de yapabilir. Sadece 1.5 mm lik başlık kullanılırken bir lokal anestezik kreme ihtiyaç duyulabilir. Ultheranın kırışıklık tedavisi diğer tüm lazer tedavilerinden farklı olarak ciltte kızarıklık ve soyma yapmayabilir. 1.5 mm lik başlık kırışıklık giderme amaçlı özellikle göz çevresi, boyun ve dekoltede sıklıkla kullanılabilir.

Uygulama sırasında neler hissedilir?

Lokal anestezik krem bile kullanmaya gerek duyulmayan ağrısız bir uygulama olabilir.

Kişiler uygulama sırasında sadece kemikli bölgelerde hissettiklerini ‘anlık hafif bir iğne batması’ gibi tanımlamaktadırlar. Bu ultrason enerjisinin dokunun derinlerine ulaştığı anlamını taşımaktadır.

Uygulama sonrasında ciltte neler görülür?

Ulthera uygulaması sonrasında ciltte yanık, leke, morarma vb. herhangi bir yan etki oluşmayabilir. Uygulamanın hemen ardından kişi günlük aktivitelerine dönebilir. Bazı kişilerde uygulama sonrası kızarıklık oluşsa da bu durum birkaç saat sonra normale dönmektedir.

Kimler ulthera uygulaması için uygun adaylardır?

Cildinde gevşeme veya sarkma olan tüm kişiler Ulthera için uygun adaylardır. Özellikle 40-65 yaş arası cilt yapısı gevşediği için belirgin sonuç alınabilir. Yine yaşın genç olduğu, yüz germe ameliyatı için erken olan yaşlar Ulthera için iyi bir endikasyon olabilir. Bazen hastalar ameliyat olmak istemeyebilir, komplikasyondan ve anesteziden çekinebilir. Bu durumda Ulthera iyi seçenek olabilir.

Ulthera sadece sorun hissedilen bölgeye de uygulanabilir. Genç yaşlarda bile sadece göz çevresinde kaş-göz yakınlığı ya da göz altı gevşekliği gibi özel bir bölgeyi ilgilendiren problemler olabilir. Özellikle kaşları yukarı asmak ve göz altı torbalarını sıkılaştırmak için tek başına göz çevresine sıklıkla uygulanır.

FDA’ nin (American kalite standartları merkezi) 10 hastadan 9 unda yapılan kaş asma çalışmasında gözle görülür lift-up etkisi tespit etmiştir. Bu etki göz çevresindeki gevşemede ve göz kapağındaki kırışmada azalma etkisi yaratmıştır.

Bazen yaş genç olmasına rağmen çok zayıf yüzlerde yağ kaybına bağlı olarak nazolabial hatlar çökmüş durabilir. Bu durumda sadece nazolabial hatları açmak için yanaklara Ulthera uygulaması yapılabilir. Yanaklar Ulthera ile SMAS’a yapıştırılarak asıldığında nazolabial hatlar belirgin şekilde açılır, yüz dinamik ve genç bir görünüm alır.

Ulthera, fokus ultrason teknolojisinin kullanıldığı ‘tek’ cilt yenileme (skin rejunevation) yöntemidir. Güvenilir teknolojisi sayesinde ciltte tek bir uygulama ile etkili ve memnuniyet verici sonuçlara ulaşmak mümkün olabilir.

Ultherapy etkisi ne zaman fark edilir?

Ultrason (ses dalgaları), lazer ve radyofrekansa göre daha derine ulaşabilir. Tüm yüz için 35 dakika süren Ultherapy uygulamasının hemen ardından toparlanmaya başlayan cilt istenen ideal görünüme 3 ayın sonunda ulaşabilir. 6 ay sonrasında ise iyi hale gelmiş olabilir.

Derinin SMAS’a yapışmasının ardından tamir mekanizmalarının harekete geçerek uyarılan fibroblastlarla ciltte mükemmel bir sıkılaşma etkisi meydana gelerek zaman içinde doğal bir ‘yüz germe’ etkisi oluşabilir. Tek bir uygulamanın ardından elde edilen sonuç en az 2 sene boyunca muhafaza edilebilir.

Ultherapy hangi problemlerde uygulanmaktadır?

  • Göz çevresinde sarkmış cilt,
  • Kaşlarda düşüklük,
  • Çene bölgesinde gevşeklik ve sarkma,
  • Çene kontürü kaybı,
  • Yanak sarkması,
  • Ağız köşelerinin aşağı dönmesi,
  • Boyun derisinde gevşeme.

Ultherapy güvenilir bir yöntem midir?

Ultrason enerjisi tıpta 50 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır ve klinik çalışmalarda herhangi bir yan etkisi olmadığını ispatlamıştır. Ulthera Amerika FDA onaylı bir cihazdır.

Ulthera uygulaması sonrası nasıl bir sonuç beklentisi olmalıdır?

Tek bir uygulama ile rejenerasyon süreci hemen başlayabilir, ama tam sonucun ortaya çıkma süreci 60-90 gün sonradır. Ulthera 2 yıl kalıcı olabilir. Lift etkisi ön planda olduğu için yüz germe operasyonuna alternatif ameliyatsız medikal estetik uygulamalarının başında gelebilir.

Ulthera, ciltte uyardığı tamir mekanizmaları ile yeni fibroblast stimülasyonu yaptığından sıkı, gergin ve kaliteli yapıda bir cilt dokusu oluşturabilir ve cildi yenileyip gençleştirebilir.

Size Ulaşalım

Arif Eroğlu
× Whatsapp